TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Ziemniak superstarZiemniak dotarł do Europy w XVI w. z Ameryki Poł., gdzie tradycje jego uprawy sięgają ponad 7 tys. lat wstecz. Na polskim gruncie zakorzenił się prawdopodobnie dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który roślinę przywieźć miał z Odsieczy  Wiedeńskiej (1683). Początkowo ziemniaki służyły za ozdobę, ale ich walory estetyczne szybko pokonane zostały przez kulinarne. W XVIII w. ziemniak stał się królempolskich stołów. Dwa lata temu Polska wyprodukowała blisko 9 mln ton ziemniaków, co dało nam 7 miejsce na świecie. I oto, ta ważna dla kultur wielu regionów globu bulwa, 23 września obchodziła będzie swoje święto.


W skansenie Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Pstrążnej można będzie spróbować najprzeróżniejszych potraw z pyrą w roli głównej. Smaku zabawie dodadzą zespoły ludowe. Można będzie również zapoznać się z twórczością lokalnych artystów. Świętu Ziemniaka towarzyszyć będzie V Forum Domowych Muzeów (22-23.09). Szczegóły na www.skansen.kudowa.pl.Maciej Schulz
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej