TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Zaproszenie na wigilięZiemia Kłodzka to wielka skarbnica regionalnych zwyczajów i smaków. Świąteczne stoły kuszą sporą różnorodnością - są tu specjały kuchni kresowej, ukraińskiej, niemieckiej, polskiej i romskiej. Na wspólną ucztę wigilijną zapraszają miasta Kłodzko i Bystrzyca.


Po II wojnie światowej na Ziemię Kłodzką, od stuleci zamieszkałą przez ludność niemiecką, przybyli osadnicy z kresów południowo-wschodnich. Region stał się częścią Polski, a jego kuchnia wzbogaciła się o nowe smaki. Dziś na wigilijnych stołach Ziemi Kłodzkiej obok czerwonego barszczu z uszkami spotykamy bursztynową zupę grzybową oraz pełną słodyczy zupę migdałową. Tuż obok tradycyjnego karpia pojawia się regionalny pstrąg oraz kresowe zupy rybne z farszem, gołąbki i pierogi. Staropolska tradycja wymaga by po bogatym wigilijnym posiłku napić się kompotu przygotowanego z suszonych owoców. Na Ziemi Kłodzkiej pojawiają się jego przeróżne warianty: kompot z suszonych śliwek, wersja z suszonych jabłek, śliwek oraz dziko rosnących gruszek z dodatkiem skórki pomarańczowej i aromatycznego cynamonu. Zdarzają się również kompoty wzbogacone figą, kandyzowaną papają czy ananasem. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć słodkiego deseru. Najlepiej gdy jest to pełen bakalii makowiec lub korzenne pierniki.


Warto sprawdzić jaki wigilijny poczęstunek przygotują w tym roku miasta Ziemi Kłodzkiej - Kłodzko i Bystrzyca.


Bystrzyca 13.12


Uroczysta wigilia miejska rozpocznie się o godz. 16.00 na Małym Rynku. Stanie tu trzymetrowy Święty Mikołaj, z którym każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Będzie też coś dla smakoszy. Cztery świątecznie udekorowane stoły uginające się od aromatycznych przysmaków kuchni sudeckiej, romskiej, specjałów przygotowanych przez podopiecznych świetlicy Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika i stół autorstwa Stowarzyszenia Wójtowice Powrót do Przyszłości. Jasełka i kolędy różnych kultur i regionów stanowić będą strawę dla ducha.


Kłodzko 19.12


Tegoroczna wigilia miejska w Kłodzku obfitować będzie w atrakcje. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 koło ratusza (Plac Chrobrego). W programie m.in. zabawy dla dzieci, malowanie buziek oraz Fabryka Św. Mikołaja. Nie zabraknie też nastrojowej muzyki. Wystąpią m.in. Concerto Glacensis oraz chór szkoły muzycznej w Kłodzku z udziałem ks. bp. Ignacego Deca. Tradycyjny stół wigilijny przygotują żołnierze 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Na zakończenie uroczystego wieczoru nad miastem rozbłysną sztuczne ognie.


Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej