TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Zaproszenie na wigilięZiemia Kłodzka to skarbiec regionalnych smaków i zwyczajów. Świąteczne stoły kuszą sporą różnorodnością - znajdują się tu specjały kuchni kresowej, ukraińskiej, niemieckieji polskiej. Na wspólną ucztę wigilijnązapraszają Kłodzko i Stronie.


Na wigilijnych stołach Ziemi Kłodzkiej obok czerwonego barszczu z uszkami spotykamy bursztynową zupę grzybową z aromatycznych borowików oraz pełną słodyczy zupę migdałową. Tuż obok tradycyjnego karpia pojawia się regionalny pstrąg np. w sosie śmietanowo-ziołowym oraz kresowe zupy rybne z farszem, gołąbki i pierogi. Do picia podaje się kompot z suszonych owoców: śliwek, jabłek oraz dziko rosnących gruszek z dodatkiem skórki pomarańczowej i aromatycznego cynamonu.Na wigilijnym stole nie może zabraknąć słodkiego deseru, najlepiej gdy jest to pełen bakalii makowiec, kutia lub korzenne pierniki.Tak wielką różnorodność smaków region zawdzięcza wpływom kuchni czeskiej, polskiej, niemieckiej oraz kresowej. Warto sprawdzić jakie smakołyki w tym roku staną na wigilijnych stołach miast naszego regionu. Miejskie wigilie to atrakcja zarówno dla mieszkańców, jak i przybyłych na Ziemię Kłodzką turystów.


Kłodzko (18.12)


W czwartek o godz. 16.00 na kłodzkim rynku odbędzie się miejska wigilia z atrakcjami dla najmłodszych - m.in. z wizytą św. Mikołaja. W programie znalazło się także wspólne kolędowanie oraz dzielenie się opłatkiem. Gościem specjalnym kłodzkiej wigilii będzie Ordynariusz Diecezji Świdnickiej ksiądz biskup Ignacy Dec.


Stronie (7.12)


W niedzielę o godz. 13.00 w sali widowiskowej CETiK-u (ul. Kościuszki 18) odbędzie się festiwal świątecznych tradycji pod nazwą Polsko-Czeskie Stoły Bożonarodzeniowe. W programie prezentacja kilkunastu stołów wystawienniczych bogatych w specjały kuchni regionalnej oraz świąteczne ozdoby. Nie zabraknie też występów regionalnych zespołów ludowych.


Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej