TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Z wielką klasąKoncert diwy operowej Małgorzaty Walewskiej i V Dni Kultury Japońskiej, to najważniejsze październikowe wydarzenia odbywające się w Nowej Rudzie.


Nowa Ruda przywita październik na wysokim poziomie. W pierwszą sobotę miesiąca (2.10) w kościele pw. św. Mikołaja o godz. 19.00 wystąpi jedna z największych polskich gwiazd operowych - Małgorzata Walewska. Artystka obdarzona wyjątkowym mezzosopranem w 1994 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie, zdobywając w trakcie studiów wiele prestiżowych nagród. W latach 1996-1998 występowała na scenie Wiedeńskiej Staatsoper u boku takich gwiazd, jak Luciano Pavarotti, czy Placido Domingo. W swojej barwnej karierze śpiewała w najważniejszych teatrach operowych, w tym w słynnej nowojorskiej Metropolitan Opera. Wielkim sukcesem Małgorzaty Walewskiej był debiut na scenie Royal Opera House w Londynie. Śpiewaczka zagrała także wiele ról operowych w takich dziełach jak Carmen (rola tytułowa), Samson i Dalila, Aida, Nabucco czy Rigoletto. W swoim dorobku artystycznym posiada kilkanaście płyt. Ostatnią, zatytułowaną Farny, wydała w ubiegłym roku. W 1999 roku w rankingu tygodnika Time Małgorzata Walewska znalazła się w pierwszej dziesiątce najsłynniejszych Polaków. Dwa lata temu odznaczono ją w konkursie Perły Polskiej Gospodarki za krzewienie polskiej kultury na świecie. W tym roku śpiewaczka nawiązała współpracę z wirtuozem organowym Robertem Grudniem. Duet wykonuje przede wszystkim muzykę sakralną takich kompozytorów jak Händel, Franck, Verdi, Bach. Szczegółowe informacje na temat koncertu pod nr tel. 74 872 44 84.


Sympatycy kultury japońskiej powinni odwiedzić Nową Rudę w dniach 8-9 października. Właśnie wtedy odbywać się będą w mieście V Dni Kultury Japońskiej. Pretekstem do ich organizacji stały się związki miasta z postacią Franza Eckerta - niemieckiego kompozytora urodzonego w 1852 r. w Nowej Rudzie, który wspólnie z Hayashim Hiromorim stworzył hymn Japonii Kimi Ga Yo (na polecenie cesarza Matsushito). Festiwal poprzedzą warsztaty tańca Butoh, które odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Strzelecka 2a) od 6 do 8 października. Taniec ten zawiera elementy tradycyjnego teatru japońskiego, a tancerze-aktorzy występują w białym makijażu, ukrywającym ich twarze. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z Krakowa. Pierwszego dnia wydarzenia (8.10, w godz. 9.00-13.00 - szkoły, 14.00-16.30 - dorośli) odbędą się warsztaty m.in. z orgiami i kaligrafii. O godz.17.00 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy Mrok, ciało, ruch. Butoh w Muzeum Manggha w obiektywie Andrzeja Janikowskiego, ekspozycji drzewek bonsai, kimon japońskich, wystawy Japońskie Klimaty Tokio-Kioto-Nara-Nagoja Bolesława Grabowskiego oraz wystawy fotograficznej Matsuri – japońskie święta autorstwa Bartosza Multarzyńskiego. Na godz. 18.00 zaplanowano pokaz tańca Butoh. Nazajutrz (9.10) goście Miejskiego Ośrodka Kultury będą mogli podziwiać towarzyszące obchodom Dni Kultury Japońskiej wystawy. Na godz. 21.00 zaplanowano nocny maraton filmu japońskiego – Potwór i Pożegnanie.


Ważnym wydarzeniem października w Nowej Rudzie będzie również charytatywny koncert Bieguni i Przyjaciele dla Klaudii. Odbędzie się on w Sali Widowiskowej MOK (25.10 o godz. 17.00).
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej