TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Wygrany w LądkuW piątek 7 października uzdrowisko Lądek zaprasza na pokaz specjalny filmu Wygrany oraz spotkanie z jego reżyserem Wiesławem Saniewskim. Film powstawał m.in. na Ziemi Kłodzkiej – w Lądku i Trzebieszowicach – w maju ubiegłego roku.


Obraz Wygrany to historia przyjaźni dwóch mężczyzn, młodego, ale już sławnego pianisty Oliviera (w tej roli Paweł Szajda) i 80-letniego Amerykanina polskiego pochodzenia, w którego wcielił się świetny Janusz Gajos. Utalentowany pianista nie wytrzymuje presji matki oraz agenta i postanawia zrezygnować z dalszej kariery. Po rozstaniu z żoną przyjeżdża do Polski, gdzie zrywa europejskie tournee. W barze spotyka Franka, hazardzistę i znawcę wyścigów konnych, z którym szybko się zaprzyjaźnia. Dzięki niemu poznaje piękną i tajemniczą Kornelię – w tej roli Marta Żmuda Trzebiatowska. - To film o początkach przyjaźni i marzeniu o prawdziwym zwycięstwie – wyjaśnia reżyser Wiesław Saniewski. - Opowiada o poszukiwaniu wolności i walce o własne miejsce na ziemi. Przypomina również, że to nie sztuka potrzebuje ścigania, ten wymóg narzucają ci, którzy ją sprzedają - dodaje reżyser.
Wygrany to polsko-amerykańska koprodukcja. W filmie zagrali też inni wyśmienici aktorzy, tj.: Grażyna Barszczewska, jako matka pianisty i Wojciech Pszoniak, jako profesor Karloff. Dodatkowym atutem obrazu Saniewskiego jest pojawienie się w nim hollywoodzkiego aktora polskiego pochodzenia - Petera J. Lucasa (właściwie Piotra Józefa Andrzejewskiego). Aktor urodził się we Wrześni, a dziś występuje w największych amerykańskich produkcjach, m.in. w Dniu Niepodległości. Polskiej publiczności znany jest z seriali Na dobre i na złe oraz 39 i pół. W Wygranym wcielił się w rolę wyrachowanego agenta.
Wiesław Saniewski przygotowując swoje filmy często jako tło wydarzeń wybiera Dolny Śląsk. Sam pochodzi z Wrocławia i te tereny są dla niego ważne. Tym razem Saniewski z ekipą filmową odwiedził również Ziemię Kłodzką. Zdjęcia kręcono w maju 2010 roku m.in. w trzebieszowickim Hotelu Zamek na Skale (w filmie jest to jockey club) oraz w Zakładzie Przyrodoleczniczym Wojciech w Lądku (uzdrowisko zagrało słynne niemieckie Baden-Baden). Specjalny pokaz filmu Wygrany oraz spotkanie z jego reżyserem odbędzie się w piątek 7 października w lądeckim Kinoteatrze (ul. Orla 7) o godz. 18.00. Szczegóły na temat prelekcji na www.uzdrowisko-ladek.pl.


ECh


Wiesław Saniewski - pochodzi z Wrocławia. Według wielu zagranicznych krytyków jest jednym z najlepszych polskich reżyserów filmowych – do tej pory zdobył nagrody amerykańskich dziennikarzy oraz rosyjskich krytyków i filmoznawców. Zrealizował m.in. obrazy Wolny strzelec, Dotknięci, Nadzór, Obcy musi fruwać, Bezmiar sprawiedliwości. Otrzymał za nie kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach w Europie, USA i Polsce, m.in. Grand Prix w Chicago oraz nagrody: im. Andrzeja Munka, za wybitną reżyserię (Houston), za najlepszy scenariusz (festiwal w Mediolanie), oraz światowej krytyki filmowej FIPRESCI (Mannheim). Jako jedyny polski twórca filmowy otrzymał też Nagrodę Fundacji Jana Pawła II za humanizm w swojej twórczości. Jego filmy były dystrybuowane w ponad dwudziestu krajach. Jest także autorem książek: Wróżenie z kina, Niewinność utracona w kinie.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej