TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Magiczna OrkiestraJuż 14 stycznia ruszy 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Jurek Owsiak i jego zwariowana Orkiestra, złożona z tysięcy wolontariuszy i ludzi dobrej woli, zagra dla wyrównania szans w leczeniu noworodków oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Sztabów WOŚP nie zabraknie oczywiście na Ziemi Kłodzkiej.


W ciągu 26 lat swojego istnienia Fundacja WOŚP pomogła niemal wszystkim szpitalom w Polsce, zbierając w sumie 800 mln zł.
Wszystko zaczęło się spontanicznie, gdy Jurek Owsiak ogłosił na antenie radiowej Trójki zbiórkę datków na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Z roku na rok, zbierane kwoty rosły bijąc kolejne rekordy, a finał WOŚP z głównych miast Polski wypłynął do każdego zakamarka naszego kraju i w świat.
W zeszłym roku, podczas 25. jubileuszowego finału zebrano łącznie ponad 105 mln zł. - Podczas najbliższej zbiórki skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla oddziałów neonatologicznych – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP.
- Wybór celu finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć zarząd naszej fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice leczonych dzieci. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy, zwłaszcza w ostatnich dniach, widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – dodaje Jurek Owsiak. Za pieniądze zebrane podczas 26. Finału zakupione zostaną stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy co roku ogarnia nie tylko całą Polskę, ale i świat. Pieniądze zbierane są na każdym kontynencie. Na mapie 26. Finału nie mogło oczywiście zabraknąć Ziemi Kłodzkiej.


Najgłośniej Orkiestra zagra w Kłodzku, gdzie finał odbywać się będzie w Galerii Twierdza (ul. Noworudzka 2). Od godziny 13.00 do 20.00 prowadzone będą aukcje, grać będą zespoły muzyczne, a na godz. 20.00 zaplanowano Światełko do nieba.
Hucznie będzie również w Stroniu. W siedzibie CETiKu (ul. Kościuszki 18) o godz. 15.00 ruszą licytacje, kiermasz, sprzedaż ciast oraz występy artystyczne najmłodszych. Zagrają m.in. kapela Z ulicy Hutniczej i Moises Bethencourt. Finał zwieńczy oczywiście Światełko do nieba.
Polanica zaprasza do Teatru Zdrojowego, gdzie w ramach finału odbędą się licytacje, występy dzieci i młodzieży oraz pokazy Aikido.
Nowa Ruda zagra w siedzibie MOK (ul. Strzelecka 2a) gdzie finał rozpocznie się o godz. 15.00 od seansu filmowego dla najmłodszych. Na godz. 17.00 zaplanowano występy sekcji MOK, a na godz. 19.30 licytacje. O 20.00 w górę wystrzeli Światełko do nieba, a o 20.30 Restauracja Rycerska zaprasza na koncert.


Zbiórka pieniędzy prowadzona będzie również w pozostałych miastach regionu, a także na stokach stacji narciarskich. Bądźmy zatem hojni i dołóżmy swoją cegiełkę do ustanowienia nowego rekordu.


MS, ECh
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej