TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Światło naukiDolnośląski Festiwal Nauki już po raz siódmy zagości na Ziemi Kłodzkiej (8-9.10). W programie 18. edycji wydarzenia znalazło się kilkadziesiąt propozycji autorstwa naukowców.


DFN to cykl wydarzeń popularnonaukowych organizowanych przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Wydarzenie skupia pasjonatów nauki, kultury, sztuki oraz zjawisk otaczającego nas świata. Inauguracja 18. edycji festiwalu odbyła się 17 września w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Na październik zaplanowano sesje wyjazdowe w kilku miastach Dolnego Śląska, m.in. w Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Głogowie oraz Bystrzycy.W programie bystrzyckiej części DFN-u znajdują się wykłady, warsztaty, laboratoria, dyskusje, gry, wycieczki, pokazy, konkursy oraz koncerty.
Zajęcia prowadzą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach – astronomowie, lekarze, naukowcy, inżynierowie, wojskowi, podróżnicy. Oprócz typowych dziedzin nauki, sztuki i kultury tematami zajęć są, m.in. sport, pasje kulinarne, wojskowość, medycyna sądowa, genetyka, wirusologia, astrologia oraz antropologia. Prawdziwą wisienką na torcie tegorocznego festiwalu będzie spotkanie z Wojciechem Cejrowskim. W piątek (9.10) podróżnik opowie festiwalowej publiczności o życiu w dżungli. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.45 w sali widowiskowej MGOK (ul. Wojska Polskiego 20).
Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny, choć liczba miejsc ograniczona, dlatego warto wcześniej zapisać się na wybrane wykłady. Szczegółowe informacje na www.festiwal.wroc.plW festiwalu uczestniczyć będą także inne miasta Ziemi Kłodzkiej – Kłodzko, Lądek, Polanica, Szczytna, Długopole, Duszniki oraz Kudowa. Na przykład w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbędą się wykłady związane z geologią i historią regionu. Park Narodowy Gór Stołowych w Kudowie zaprasza na wykłady połączone z wystawą przyrodniczą, a Uzdrowisko Lądek w ramach festiwalu zaprezentuje basen geotermalny Wojciech oraz lecznicze właściwości tamtejszych wód.


Wybrane pozycje festiwalu:
9.10. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy, ul. Sempołowskiej 13


Komety, kosmiczne piękności z warkoczami – godz. 10.00, aula.
Spirulina – bogactwo zdrowia dla każdego – godz. 12.00, sala 106.
Po co nam grupy krwi? – godz. 10.00, sala 302.
GMO – organizmy genetycznie modyfikowane – godz. 11.00, sala 302.
Paleomedycyna – godz. 12.00, sala 302.
Jak odróżnić Chińczyka od Japończyka? – godz. 13.00, aula.


Wojciech Cejrowski - dziennikarz, satyryk, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych, kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, członek The Explorers Club. Odwiedził blisko 60 krajów na 6 kontynentach. Od 2007 roku w Telewizji Polskiej emitowany jest jego program Boso przez świat.Ewa Chalecka
fot. Przemysław Jahr / Wikimedia
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej