TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Wielkanocne tradycjeWielkanoc w tym roku przypada dość wcześnie, bo na przełomie marca i kwietnia. Jak zwykle w okresie przedświątecznym nie zabraknie tematycznych jarmarków i warsztatów artystycznych.


Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez kolorowych palm, malowania pisanek, przygotowywania święconki oraz mnogości świątecznych smakołyków. Ziemia Kłodzka stanowi niezwykły tygiel kulturowy, w którym przenikają się tradycje kultury czeskiej, niemieckiej, polskiej oraz przybyłych na te tereny mieszkańców dawnych Kresów. Na regionalnych stołach wielkanocnych odnaleźć można wędzony schab z suszonymi owocami (nazwany śląskim niebem), a także kresową paschę, pieczony na rożnie sękacz czy tarnawickie pierogi ze śledziem. Doskonałym przykładem wielokulturowego wpływu na tradycyjną, polską kuchnię jest świąteczny żur, który dziś, niemal w każdym domu przygotowuje się w inny sposób. Okazją do degustacji oraz spotkań z tradycją będą regionalne kiermasze i jarmarki.


Krosnowice (17.03)
Najważniejszym wydarzeniem tego typu w regionie będzie niewątpliwie 21. edycja Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej. Uczestnikami tego corocznego przeglądu jest blisko 100 różnych organizacji i wystawców, w tym goście z Czech. Gospodarze stoisk zaprezentują stoły z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi oraz barwne palmy, pisanki i wyroby rękodzielnicze. Będą degustacje wybranych potraw regionalnych i można będzie poznać przepisy na niektóre z nich. Nie zabraknie tematycznych konkursów i zabaw, m.in. konkurs na najładniejszą pisankę, palmę, kartę wielkanocną czy najładniej udekorowany stół. Przed publicznością zaprezentują się polskie i czeskie zespoły ludowe. Przegląd rozpocznie się o godz. 10.00 w budynku świetlicy wiejskiej w Krosnowicach.


Stronie Śląskie (18.03)
Gmina Stronie zaprasza na V edycję Polsko-Czeskich Stołów Wielkanocnych. W programie m.in. prezentacje udekorowanych stołów wielkanocnych, konkursy, kiermasze oraz występy artystyczne. Jarmark rozpocznie się godz. 12.00 w sali widowiskowej CETiK-u (ul. Kościuszki 18).


Galeria Twierdza Kłodzko (25 oraz 26-30.03)
Centrum handlowe już 25 marca od godz. 15.00 zaprasza na warsztaty malowania ozdób wielkanocnych prowadzone przez znanych mieszkańców Ziemi Kłodzkiej. Nastomiast w dniach 26-30 marca w Twierdzy zainstalują się wystawcy wielkanocnej edycji Jarmarku Produktów Regionalnych.Nie zabraknie przepysznych wędlin, ciast i świątecznych bibelotów.


Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej