TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Papierowy miesiącLipiec w Muzeum Papiernictwa pełen będzie atrakcji. Wystawa twórczości Edwarda Barana oraz 19. Święto Papieru dowiodą, że papier może mieć niebanalne zastosowania.


Muzeum Papiernictwa od wielu lat prezentuje w swych wnętrzach wystawy sztuki papieru, dziedziny sztuki współczesnej, która zaistniała w latach 60. XX w. W 2017 r. w dusznickim Muzeum powstała Wirtualna Wystawa Sztuki Papieru, na której zaprezentowano sylwetki 50 artystów zajmujących się tą dziedziną – wśród nich znalazł się Edward Baran, polski prekursor sztuki papieru. Artysta ur. się w 1934 r. w Lesku. W latach 1955-61 studiował na ASP w Warszawie. Żyje i tworzy we Francji, do której wyemigrował w 1966 r. Jest emerytowanym profesorem ASP w Angers. W Muzeum Papiernictwa pokazanych zostanie ok. 30 prac artysty z lat 1980-2018. Oprócz obrazów, pojawią się grafiki, gipsoryty na papierze japońskim oraz monotypie. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lipca o godz. 16.00.


W dniach 27-28.07. Muzeum Papiernictwa już po raz 19. zaprasza na Święto Papieru. Jest to największy w Polsce festyn rodzinny poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności i mediów. Co roku w tym czasie muzeum odwiedza około 8 tys. osób.  Tegoroczna edycja będzie poświęcona m.in. popularyzacji wybranych tematów związanych z kulturą francuską, w związku z przypadającą w tym roku 180. rocznicą wynalezienia fotografii przez Louisa Jacquesa Daguerre`a. Zaprezentowana zostanie wystawa pt. Edward Baran. W przestrzeni papieru. Malarstwo oraz wystawa Washi no fushigi. Tajemnica papieru. Ekspozycja zaliczana jest do wystaw z zakresu sztuki papieru. Prezentuje prace inspirowane kulturą Japonii autorstwa Ewy Rosiek-Buszko, Małgorzaty Niespodziewanej, Marty Bożyk. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Festyn urozmaicają liczne konkursy, z których największym powodzeniem cieszy się tzw. trójbój papierowy. Jedną z jego konkurencji jest podnoszenie papierowej sztangi, której waga wynosi ok. 20 kg, inną - pchnięcie papierową kulą na odległość. W sobotę o godz. 17.00 odbędzie się spektakl teatralny Jaś i Małgosia w wykonaniu najmniejszego na świecie teatru Akademia Wyobraźni z Lądka-Zdroju. W niedzielę o godz. 16.00 muzeum zaprasza na koncert Duo Francais (akordeon + gitara). Bilet wstępu na tegoroczne Święto Papieru kosztuje 1 zł.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej