TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Świat pełen górOd 16 lat we wrześniu do Lądka zjeżdżają miłośnicy alpinizmu i ekstremalnych doznań, jakie dają góry. Przegląd Filmów Górskich (20-25.09) to najstarsza tego typu impreza w kraju.


Lądecki XVI Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady rozpocznie się we wtorek (20.09; godz. 15.30) w Kinoteatrze (ul. Orla 7). Oprócz rewelacyjnych filmów opowiadających o wyprawach organizowanych na całym świecie festiwal obfitował będzie w wiele dodatkowych atrakcji tj. koncerty, wystawy fotograficzne, opowieści podróżnicze, zawody wspinaczkowe, bieg trail running oraz górskie wycieczki. Tegoroczny festiwal odwiedzi wielu interesujących gości. Przybędzie Davo Karničar ze Słowenii – alpinista, a także pierwszy człowiek, który bez przerwy zjechał na nartach 3 400 metrów ze szczytu Mount Everest. O swych pasjach opowie Nikolay Shustrov, rosyjski alpinista i himalaista, organizator zawodów Elbus Race. David Kaszlikowski i Eliza Kubarska - jeden z najskuteczniejszych zespołów alpinistycznych w Polsce - opowiedzą o wyprawach na dziewicze ściany gór Alaski, Madagaskaru, Grenlandii, Malezji, Meksyku, Wietnamu i Himalajów. Anna Czerwińska zdradzi tajniki swojej blisko 40-letniej kariery alpinistycznej. Podróżnik Mieczysław Bieniek opowie o krajach, które odwiedził oraz o niezwykłej podróży lądem do Dalajlamy, a dziewięcioosobowy zespół najlepszych polskich biegaczy górskich - Salomon Suunto - podzieli się swoimi wrażeniami z licznych zawodów. Przegląd odwiedzi też Olga Morawska, żona Piotra Morawskiego, polskiego himalaisty, który w 2009 roku zginął podczas wyprawy na kolejny ośmiotysięcznik.


W niedzielę (25.09) przeprowadzona zostanie gra miejska Korona Ziemi (nagroda główna to wyprawa do sanktuarium Annapurny w Nepalu). Warunkiem wzięcia w niej udziału jest posiadanie egzemplarza Magazynu Turystyki Górskiej n.p.m. oraz ważnego biletu lub karnetu na projekcje – zapisy w biurze imprezy. Po raz pierwszy w historii przeglądu zorganizowany zostanie blok spotkań z rodzicami, którzy podróżują po świecie z bardzo małymi dziećmi tzw. Króliczek Podróżniczek. W ramach bloku odbędą się pokazy dla rodziców, zajęcia dla najmłodszych, a także warsztaty tematyczne. Uczestnicy festiwalu, którzy odwiedzą Lądek z dziećmi będą mogli skorzystać z przeglądowego przedszkola.


Montana Incognita to część przeglądu, w ramach której odbywają się pokazy zdjęć i slajdów z wypraw górskich. Przed lądeckim Kinoteatrem stanie namiot, który pełnił będzie rolę klubu dyskusyjnego i restauracji. Wieczorami w namiocie odbywały się będą koncerty (wystąpią m.in. zespół Heebie Jeebies z Czech i polska grupa Kariera). Organizatorzy zapraszają też na wycieczki z przewodnikiem na najpiękniejsze szczyty okolicy – z pysznym poczęstunkiem gratis. Będą też atrakcje ekstremalne m.in. chodzenie po slacklinie - taśmie zawieszonej pomiędzy drzewami. Szczegółowy program przeglądu na www.przeglad.ladek.pl.


Bilety na poszczególne seanse filmowe oraz koncerty dostępne będą w biurze przeglądu od pierwszego dnia imprezy. Koszt biletu na pojedynczy seans - 10 zł (normalny) i 8 zł (studencki); wstęp na koncert - 25 zł (normalny) i 15 zł (studencki). Ceny karnetów jednodniowych w zależności od dnia – od 20 do 60 zł (normalny) i od 15 do 45 zł (studencki). Karnet na cały przegląd kosztuje 120 zł (ulgowy 100 zł).


Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej