TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Pasja w regionie



Tuż po świętach Kłodzko (9.04), Nowa Ruda (10.04) i Jelenia Góra (11.04) zapraszają na operę-oratorium pt. Stało się Słowo w wykonaniu artystów Akademii Teatralnej oraz Akademii Muzycznejw Pradze.


Opera-oratorium pt. Stało się Słowo powstała na podstawie motywów średniowiecznych dramatów pasyjnych. W swej formie łączy chrześcijańskie tradycje ze współczesnością. Przedstawione w operze sceny nawiązują do znanych epizodów biblijnych: wygnania z Raju, walki o duszę Adama pomiędzy Diabłem a Śmiercią. Novum stanowi scena wygnania Śmierci przez Diabła, który z kolei zostaje pokonany przez delikatną Marię Magdalenę. To właśnie ta postać jest główną bohaterką, jednak nie jest to kobieta z mitu o nawróconej jawnogrzesznicy. Operowa Maria Magdalena jest uwspółcześniona, uosabia prawdziwą, czystą wiarę. Akcja opery rozgrywa się w dwóch równoległych perspektywach. Z jednej strony widzimy epizody z Męki Pańskiej, a z drugiej strony Marię Magdalenę głęboko przeżywającą wydarzenia pasyjne. Wszystko dzieje się naprzemiennie. Sporą część spektaklu wypełniają sceny Drogi Krzyżowej, a także epizody z Czyśćca, który przedstawiono w stylu burleski - symbolizuje on zmarnowane życia ludzkie. Opera kończy się monologiem Marii Magdaleny, która zostawia nam przesłanie: Miłość jednoczy całą Ziemię.Muzykę do tego niebanalnego dzieła skomponował Jan Fila (Akademia Muzyczna w Pradze), libretto napisał redemptorysta ks. Petr Beneš. Całość widowiska reżyseruje Mlada Kyovská-Šerych (Akademia Muzyczna w Pradze). Przed publicznością wystąpią artyści Akademii Teatralnej i Akademii Muzycznej w Pradze. Inscenizację przygotowali studenci Wydziału Muzycznego i Tanecznego Akademii Muzycznej HAMU (muzyka, reżyseria, śpiew) i studenci Teatralnego Wydziału Akademii Muzycznej AMU (aktorskie partie, recytatywy, taniec). Widowisko odbędzie się w trzech kościołach na Dolnym Śląsku – w Kłodzku, Nowej Rudzie i Jeleniej Górze.


Kłodzko zaprasza na operę w czwartek (9.04) o godz. 18.30 do Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W Nowej Rudzie oratorium pojawi się dzień później (10.04) o godz. 19.30 w kościele św. Mikołaja, a w Jeleniej Górze zagości 11 kwietnia. Wstęp wolny.


Ewa Chalecka




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej