TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Rytm i improwizacjaPierwszą sobotę listopada (6.11) warto spędzić w Bystrzycy. Energetyczne Polsko-Czeskie Zawody Break Dance to idealny sposób na spędzenie udanego dnia.


Breakdance narodził się w 1969 roku w Bronksie (dzielnica Nowego Jorku). Akrobacje połączone z tańcem wymagają od zawodnika doskonałego poczucia rytmu oraz predyspozycji fizycznych. Tradycyjny pokaz tańca dzielimy na cztery podstawowe elementy: toprock, power moves, freeze i footwork. Występ rozpoczyna toprock czyli dynamiczne i rytmiczne kroki połączone z wymowną gestykulacją (poprzez mowę ciała tancerz opowiada historię, pokazuje emocje). Powermoves to z kolei figury rotacyjne czyli najefektowniejsza część pokazu. Wykonanie szybkich akrobacji wymaga długiego treningu, dużej sprawności fizycznej i umiejętnej samoasekuracji. Z dynamiki tancerz przechodzi do części statycznej o nazwie freeze. Odpowiednio dobrana figura, w której zawodnik zastyga na kilka sekund często zaskakuje zebraną publiczność. Ostatnia część występu to footwork, czyli kroki wykonywane najczęściej z pozycji przysiadu podpartego - aby były efektowne występ musi być badzo dynamiczny, a ruchy tancerza wyjątkowo płynne.


Figury w breakdance tworzą sami wykonawcy umiejętnie interpretując muzykę (miksowany funk, breakbeat lub breakbeat elektroniczny). Nieodłącznym elementem breakdance jest rywalizacja. Obok pokazu solo lub zmagań grupowych, które oceniają sędziowie istnieje jeszcze tzw. bitwa. Dwaj tancerze lub dwie grupy taneczne stają naprzeciwko siebie i rozpoczynają swoisty interaktywny pojedynek gestów. Liczy się technika, płynność ruchu i poczucie rytmu oraz zmysł improwizacji. Bystrzyckie Polsko-Czeskie Zawody Break Dance odbędą się w dwóch kategoriach: Contest 5vs5 oraz Footwork Contest.


Organizatorem zawodów jest Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. Pokazy rozpoczną się o godz. 14.00 (6.11) w Hali Sportowo-Widowiskowej (ul. Słowackiego 4). Zgłoszenia przyjmowane są mailowo pod adresem: bboymichaszko@wp.pl Więcej informacji oraz regulamin imprezy na www.mgok.pknet.pl.


Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej