TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Agata Bilińska i Roho KonarAgata Bilińska Abi
Pochodzi z Kędzierzyna-Koźla, ale od kilku lat mieszka w Kłodzku. Wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. W czasie studiów poznała Roho Konara. Występowała w programach muzycznych Telewizji Katowice (1992-96). Od 10 lat prowadzi warsztaty śpiewu solowego - Total Vocal Project.Roho Konar
Rodowity kłodzczanin. Gitarzysta, kompozytor muzyki na gitarę klasyczną i jazzową. Absolwent Polskiego Instytutu Muzycznego w Łodzi i Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat festiwalu Jazz nad Odrą i Wałbrzyskiej Jesieni Estradowej. Kompozytor muzyki do programów telewizyjnych i radiowych. Uczy gry na gitarze w Państwowej Szkole Muzycznej w Bystrzycy Kłodzkiej.


Z Agatą Bilińską i Roho Konarem rozmawia Ewa Chalecka.


E.Ch.: Jak się poznaliście?
A.B.: Połączyła nas muzyka. Wybraliśmy tę samą uczelnię w Katowicach i ten sam kierunek studiów – Jazz i Muzyka Rozrywkowa.
R.K.: Chłopak z gitarą i śpiewająca dziewczyna to bardzo naturalne połączenie. Do tego mamy podobną wrażliwość i świetnie się rozumiemy. Agata pisze, a ja z łatwością odnajduję muzykę do jej słów. Doskonale się uzupełniamy, oboje żyjemy muzyką 24 godziny na dobę. Jesteśmy na nią otwarci, a muzyka to bardzo pojemne pojęcie. Dlatego nasze utwory to fuzja różnych gatunków; jazz, swing, blues, ale też odrobina rocka czy afrykańskich rytmów. Nie aspirujemy do miana artystów niszowych. Po prostu muzykę odnajdujemy wszędzie. Tworzymy kierując się tym, co sami czujemy i odbieramy. Czasem występujemy razem, czasem osobno. Jednak zawsze obserwujemy zebranych na koncercie ludzi. Zauważyliśmy, że w miarę jak zmienia się świat, również potrzeby publiczności się zmieniają. Dziś ludzie coraz częściej łakną wyciszenia, kontemplacji i poczucia współistnienia.
A.B.: Obserwując ludzi zebranych na koncercie często zastanawiamy się jacy są, czym się zajmują. Wybieramy utwory, kierując się tym, co odbieramy od publiczności. Dlatego żaden z naszych koncertów nie jest taki sam. Czasem występ
jest żywiołowy, a czasem spokojny i refleksyjny, ponieważ do tego inspiruje nas publiczność. Zmian dokonujemy w trakcie występu.
R.K.: Również aranżacja ulega zmianom podczas koncertu i zawsze brzmi inaczej. Wrażliwość to przede wszystkim szczerość. To co dajesz, to również odbierasz, dlatego rola publiczności jest tak ważna.


E.Ch.: Czy Ziemia Kłodzka również stanowi dla was inspirację?
A.B.: Oczywiście, tu nawet powietrze ma własny, niepowtarzalny zapach. Każde miejsce posiada swoją energię. Ludzie, ich otoczenie, przyroda przynoszą nowe dźwięki. Naszą codzienność wypełnia muzyka, towarzyszy nam nawet w prozaicznych czynnościach, np. przy smarowaniu chleba. Jesteśmy na nią wrażliwi, chłoniemy ją, kontemplujemy i tak pojawiają się utwory. To, co powstało na tym terenie nie powstałoby nigdzie indziej. Mamy na Ziemi Kłodzkiej nasze ulubione miejsca. Jednym z nich jest polana obok małej kapliczki Matki Boskiej, gdzie spędzamy wolny czas. To właśnie tam słuchało nas pewnego razu stado 13 dzików. To było niesamowite przeżycie. Kiedy skończyliśmy nasz występ one odeszły.


E.Ch.: A wasze plany na przyszłość?
A.B.: Od 10 lat, przy centrum kultury w Kłodzku, prowadzę zespół Total Vocal Project. Przez ten czas zmieniał się jego skład i repertuar, ale nie zaangażowanie młodych ludzi. W tym roku chcę uczcić okrągłą rocznicę istnienia zespołu dużym koncertem, który planujemy na Dni Kłodzka.
R.K.: Chociaż nasza współpraca trwa już ponad 11 lat i mamy mnóstwo nagrań z poszczególnych koncertów to wciąż brak nam czasu na wydanie profesjonalnej płyty. W tym roku chcemy nad nią popracować. Kolejnym ważnym dla nas przedsięwzięciem jest współpraca z panią Elżbietą Prejzner, żoną nieżyjącego już kompozytora Tadeusza Prejznera - blisko związanego również z Ziemią Kłodzką. Aktualnie pracujemy nad materiałem nutowym przekazanym przez panią Elżbietę i planujemy szereg koncertów z wykorzystaniem muzyki kompozytora w naszej aranżacji. Wraz z innymi artystami myślimy też o wydaniu płyty z kompozycjami i piosenkami T. Prejznera. Mamy nadzieję, że projekt dojdzie do skutku, a my będziemy w nim prężnie uczestniczyć.


Więcej informacji o artystach na:
www.myspace.com/abirohokonar, www.myspace.com/totalvocalproject.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej