TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Rogate bestieNajwiększe sukcesy święciły ponad 100 lat temu. Dziś ponownie stają się popularne nie tylko w Karkonoszach, ale i na Ziemi Kłodzkiej. Dowód? Stacja Klimatyczna Międzygórze zaprasza na Międzynarodowy Zjazd na Saniach Rogatych (25.02).


Nazwa sanie rogate pochodzi od wysokich, wygiętych płóz, które służą zjeżdżającemu jako uchwyty. Na początku, sanki o charakterystycznej budowie służyły góralom do transportu wszelkich ładunków. Pojazdy po raz pierwszy pojawiły się w Alpach Austriackich, później zyskały popularność również w Sudetach. Dwieście lat temu odkryto, że zjazd takimi saniami to także świetna zabawa i atrakcja turystyczna. Pierwsza udokumentowana na piśmie próba zjazdu miała miejsce w 1737 r. W XIX w. turystyczne zjazdy na saniach stały się niezwykle popularne w całych Karkonoszach. Zainteresowanie dyscypliną przerwała II wojna światowa. Dziś rogate sanie na dobre powróciły w Sudety. Międzynarodowe zawody w tej dyscyplinie od kilku lat organizują Kowary. W tym roku, po raz kolejny również na Ziemi Kłodzkiej będzie można dosiąść rogatych pojazdów. Mistrzostwa rozpoczną się o godz. 8.00 przyjmowaniem zgłoszeń do startu. Więcej informacji na www.bystrzycaklodzka.pl lub pod numerami tel. 74 811 05 91 i 601 622 153.


Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej