TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Gwiazdorska premieraNowa Ruda ugości w tym miesiącu wybitne osobistości polskiego kina. Wszystko to za sprawą premiery nowego filmu Agnieszki Holland pt. Pokot (24.02).


Jesienią 2014 r. Agnieszka Holland pojawiła się na Ziemi Kłodzkiej i rozpoczęła poszukiwania miejsc, które posłużyłyby jako tło do filmu Pokot. Obraz jest adaptacją bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. To thriller moralny osadzony w odrealnionym świecie, który niesie przesłanie – obronę praw zwierząt. Film jest koprodukcją polsko-czesko-szwedzko-niemiecką, która w olbrzymiej części powstała na Ziemi Kłodzkiej. Wśród kilku miast znalazła się m.in. słynąca z festiwalu filmowego Nowa Ruda. Prace na planie trwały przez dwa lata i zostały podzielone na trzy etapy – letni, jesienny i zimowy. W filmie wystąpiło wielu znanych aktorów, m.in.: Wiktor Zborowski, Jakub Gierszł, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot i Katarzyna Herman. Główną bohaterkę, Janinę Duszejko zagrała Agnieszka Mandat, szerszej publiczności znana z popularnego serialu TVP - Dom nad rozlewiskiem.
Swoją obecność na pokazie specjalnym potwierdziła Olga Tokarczuk, autorka powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych i współscenarzystka Pokotu, Agnieszka Holland - światowej sławy reżyser, aktorzy pracujący przy produkcji oraz dziennikarze. Gościem specjalnym pokazu będzie pochodzący z Nowej Rudy Robert Więckiewicz. Warto dodać, że z Nową Rudą związana jest także Olga Tokarczuk, która przez lata mieszkała w pobliskim Krajanowie. Więcej informacji na www.mok.nowaruda.pl


Goście pokazu premierowego
Olga Tokarczuk – laureatka m.in. Nagrody Literackiej Nike (2008 i 2015 r.). Otrzymała również międzynarodową nagrodę Vilenica, dedykowaną pisarzom z Europy Środkowej. Jesienią 2016 została uhonorowana przez Dom Kultury i Teatr Miejski w Sztokholmie Międzynarodową Nagrodą Literacką za Księgi Jakubowe. Pisarka urodziła się w Sulechowie, ale przez lata mieszkała w Wałbrzychu, gdzie pracowała w poradni zdrowia psychicznego.
Robert Więckiewicz – noworudzianin, aktor filmowy i teatralny. Laureat nagrody dla najlepszego aktora 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrał m.in. w Pod Mocnym Aniołem. Wcielił się w rolę Lecha Wałęsy w filmie A. Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei.


fot. R. Palka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej