TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Po irlandzku i japońskuNowa Ruda w listopadzie zaprasza w kulturalną podróż po Japonii i Irlandii. Ósma edycja Dni Kultury Japońskiej (22.11) oraz występ Touch of Ireland (15.11) to najciekawsze wydarzenia miesiąca.


Touch of Ireland to całe bogactwo irlandzkiej muzyki i tańca, zawarte w podzielonym na dwie części spektaklu. Wydarzenie jest mocno osadzone w irlandzkiej tradycji - charakteryzuje się niezwykle rozbudowaną aranżacją muzyczną, kostiumami, używanym instrumentarium. Raz delikatne i zwiewne, a raz dynamiczne i porywające tańce tworzą pasjonujące, kolorowe widowisko gwarantujące publiczności przeżycia estetyczne i świetną zabawę. Repertuar dobrano tak, aby możliwe było wyeksponowanie wszystkich najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie przemawiających do publiczności elementów tańca irlandzkiego: jest więc aksamitny, kobiecy slip jig; są radosne, mieszane układy taneczne; pokazy solo, umożliwiające tancerzom zaprezentowanie swoich umiejętności i najbardziej skomplikowanych kroków; wreszcie najbardziej oczekiwany i niezwykle ceniony przez publiczność step irlandzki, również w wydaniu a`capella. Taniec będzie domeną formacji Treblers, w skład której wchodzą najlepsi polscy tancerze. O warstwę muzyczną zadba zespół Carrantuohill, wykonujący irlandzką muzykę od ponad 25 lat. Zespół współpracował m.in. z takimi artystami, jak: Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, Paweł Kukiz, Anita Lipnicka, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak. Do największych sukcesów grupy zaliczyć należy występy w Claremont McKenna College w Kaliforni na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza. Irlandzkie show w Nowej Rudzie odbędzie się 15.11. o godz. 18.00 w sali widowiskowej MOK (ul.Strzelecka 2a). Wstęp 38 zł.


Tydzień później (22.11) Nowa Ruda zamieni się w małą Japonię. Wszystko to za sprawą 8. Dni Kultury Japońskiej, organizowanych przy współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Imprezę zainauguruje o godz. 9.00 wystawa cyklu grafik Jakuba Woynarskiego pt. Manggha (hol wystawowy noworudzkiego MOK). Pół godziny później (godz. 9.30) w sali widowiskowej rozpocznie się prezentacja multimedialna ukazująca historię japońskiego komiksu z elementami kina niezależnego rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. O godzinie 16.00 w sali miedzianej MOK na miłośników Japonii czekała będzie pokazowa lekcja języka japońskiego i etykiety, ciekawostki z Japonii, zwyczaje i obyczaje. O godz. 18.00 rozpocznie się projekcja filmu pt. Po deszczu. Wstęp wolny. Szczegóły na www.mok.nowaruda.pl


Maciej Schulz


Nową Rudę z Japonią łączy postać Franza Eckerta – niemieckiego kompozytora urodzonego w 1852 r. w Nowej Rudzie, który wraz z Hayashi Hiromori stworzyli hymn Cesarstwa Japońskiego Kimi-ga-yo. Eckert ukończył konserwatoria muzyczne we Wrocławiu i Dreźnie. Przez lata pracował jako muzyk wojskowy. W 1879 r. wyjechał do Japonii, gdzie rozpoczął pracę jako kapelmistrz orkiestry marynarki wojennej. Założył też orkiestrę domu cesarskiego w Tokio i opracował śpiewnik dla japońskich szkół podstawowych. W 1880 r. otrzymał zlecenie skomponowania hymnu państwowego, którego ostateczna wersja - używana do dziś - powstała w 1888 r.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej