TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Papierowe święto



Już od 12 lat pracownicy Muzeum Papiernictwa organizują w lipcu Święto Papieru - rodzinną imprezę, której głównym celem  jest popularyzowanie wiedzy o papierze poprzez zabawę i udział w warsztatach. Taka forma spędzania wolnego czasu  rokrocznie przyciąga do papierni tysiące zainteresowanych. Tegoroczny festyn odbędzie się 28 i 29 lipca w godzinach od  10.00 do 18.00 – niemal równo 450 lat od daty zapisania w dokumentach pierwszej informacji o dusznickim młynie. Święto  Papieru uświetni wystawa sztuki papierniczej Marii Diduch pt. Wewnętrzny ład przestrzeni oraz warsztaty, podczas których  każdy będzie mógł samodzielnie wyczerpać kartkę papieru lub zabarwić ją historycznymi metodami: marmoryzowania czy  shibori. Goście muzeum mogli będą wziąć udział w zajęciach origami, kaligrafii, badania właściwości papieru przy użyciu  urządzeń metrologicznych, drukowania XIX-wieczną maszyną typograficzną, jak również samodzielnie wykonać strój z  papieru i zaprezentować go podczas muzealnych pokazów mody.


Organizatorzy przygotowali też konkursy: wiedzy o  dusznickiej papierni o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa; w podnoszeniu sztangi o nagrodę Prezesa firmy Mondi  Świecie; na najciekawszą pamiątkę o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego; przyrodniczo-podróżniczy przygotowany przez portal znanenieznane.pl. Najmłodsi powalczą m.in. w rzucie rolką papieru toaletowego do celu.


Pierwszego dnia Święta Papieru odbędzie się uroczyste odnowienie partnerstwa pomiędzy Dusznikami, a Novym Městem nad Metují (w 15. rocznicę). Kapsuła czasu zawierająca dokument spisany na papierze z dusznickiego młyna, zostanie uroczyście  zakopana na Placu Warszawy. Sobotni wieczór goście papierni spędzą przy muzyce dawnej zespołu Allegro z  Zabrza. Podczas imprezy wstęp do muzeum będzie bezpłatny! Patronat honorowy nad Świętem Papieru objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.


Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju Podczas wakacji Muzeum Papiernictwa czynne jest dłużej od poniedziałku do  soboty od 9.00 do 18.00, w niedzielę od 9.00 do 15.00. Zapraszamy!


 


Marta Nowicka


 




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej