TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Kultura w pałacuPałac Gorzanów we wrześniu rozpoczyna kolejny sezon działań artystycznych. Już 6 września obiekt zaprasza na koncert Ivy Bittovej. Kolejnym niezwykłym przedsięwzięciem - fuzją sztuk teatralnych, muzycznych, plastycznych i wizualnych będzie Hultaj Festiwal 2018 (14-16.09).


Pałac w Gorzanowie jeszcze na początku XX w. pełnił rolę nie tylko siedziby rodu Herbersteinów, ale też ośrodka kultury. We jego wnętrzach mieścił się teatr, na deskach którego wystawiano Szekspira, Racine'a, Schillera. W latach 30-tych, po sprzedaży pałacu, utworzono w nim mieszkania komunalne, co zapoczątkowało stopniową degradację tego miejsca jako obiektu zabytkowego.
W 2012 r. pałac stał się własnością Fundacji Pałac Gorzanów, utworzonej z inicjatywy Marka Haisiga. Głównym celem Fundacji jest uratowanie i odrestaurowanie renesansowo-barokowej perły Kotliny Kłodzkiej. - Chcę aby obiekt wrócił do swojej świetności, tak urbanistycznej, jak i szczególnego miejsca kultury. Mamy tu cztery dziedzińce, pięć sal koncertowych a wkrótce oddamy do użytku teatr – mówi prezes Fundacji Pałac Gorzanów. W ciągu kilku ostatnich lat w pałacowych murach działo się sporo, nie tylko w zakresie prac remontowych i konserwatorskich, ale i kultury. Wystawiana była tu m.in. rock-opera Antygona w wykonaniu praskich artystów, a w sierpniu br. zagrało tu VooVoo z Wojciechem Waglewskim.


Teraz nadszedł czas na koncert czeskiej artystki Ivy Bittovej, awangardowej skrzypaczki, wokalistki i kompozytorki, która swoją karierę rozpoczęła w połowie lat 70. XX w. Jej unikatowy sposób śpiewu oraz technika gry przyniosły jej międzynarodową sławę. Muzyka Bittovej stanowi połączenie rocka oraz muzyki ludowej Europy Wschodniej. Początek o godz. 19.00, wstęp 40 zł.


W drugi weekend września (14-16.09) gorzanowskie mury gościć będą artystów w ramach Hultaj Festiwalu 2018. - Na kilku scenach wystąpią zespoły muzyczne, których nie możemy zaliczyć do mainstreamu. - To dopiero startujące grupy, o których z pewnością w niedalekiej przyszłości będzie głośno – wyjaśnia Marek Haisig. W pałacowych wnętrzach swoje prace wystawiać będzie 20 artystów plastyków.
Otwarcie sezonu teatralnego w Gorzanowie zainauguruje spektakl Kolacja z Holteiem – ONE w reż. Michała Noconia. Spektakl premierowy odbędzie się 17.09 o godz. 19.30. Zagrany zostanie powtórnie 18.09 o godz. 19.30. Specjalnie dla uczestników Hulaj Festiwalu będą miały miejsce 3 przedpremierowe spektakle (14, 15 i 16.09 o 19.30).


W piątek (14.09) na Scenie Dziedziniec wystąpią zespoły Wczasy, Babu Król i Świetliki. Na Scenie Nimfeum pojawią się Erith i Horsy. W sobotę (15.09) na Dziedzińcu zagrają: Ślina, Torteks, Bajzel, Marszałek, Mery Spolsky, Coals oraz Ludojad. Nimfeum należeć będzie do zespołów Sitartonic, Afrotuba, KYÖKU & Essex. W niedzielę (16.09) na Scenie Dziedziniec wystąpią Jozef van Wissem, Buslav, Baasch oraz Noon, a na Nimfeum pojawi się Studium Instrumentów Etnicznych, Phattcut i Carsky.
Karnet na cały festiwal to koszt 180 zł (140 zł do 31.08), a bilety 1-dniowe 70 zł. Podczas festiwalu czynne będzie pole campingowe i odbywały się będą warsztaty. Szczegóły na www.palacgorzanow.pl


Maciej Schulz
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej