TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Miesiąc festiwaliTradycji musi stać się zadość, więc od pierwszego piątku sierpnia (3.08) Duszniki przez kolejnych 10 dni rozbrzmiewać będą muzyką klasyczną w wykonaniu sław fortepianu z całego świata. Tegoroczna edycja festiwalu niewątpliwie zapadnie w pamięci melomanów. W Dusznikach pojawią się gwiazdy pianistyki z laureatami najpoważniejszych konkursów na czele - wszyscy zaproszeni przez prof. Piotra Palecznego, obchodzącego w tym roku jubileusz dwudziestolecia dyrektorowania dusznickiemu festiwalowi. Recital inauguracyjny należał będzie do wybitnego hiszpańskiego pianisty Joaquina Achucarro, a koncert finałowy do Alberto Nosè z Włoch. Ciekawie zapowiada się recital Wojciecha Olejniczaka, który zagra na zabytkowym fortepianie Erard (1838 rok) z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dźwięk instrumentu znacznie odbiega od współczesnych fortepianów koncertowych. Festiwalową atrakcją jak zwykle będzie Nokturn, czyli nocny koncert kilku sław fortepianu, który w tym roku poprowadzi aktor Olgierd Łukaszewicz.


Nowością w tegorocznym programie  wydarzenia jest recital skrzypcowy Koreanki So Young Yoon, laureatki Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu. Interesująco zapowiada się także koncert duetu Glass Duo (Anna i Arkadiusz Szafrańcowie), grającego na naczyniach wypełnionych wodą. Melomani, którym nie udało się zdobyć biletów na koncerty w Dworku Chopina, będą mieli okazję do obejrzenia ich w specjalnie przygotowanym namiocie, w którym zainstalowane zostaną ekrany telewizyjne.


Festiwalowi jak zwykle  towarzyszyć będą Kursy Mistrzowskie. W tym roku zajęcia poprowadzą: profesor Joaquin Achucarro oraz profesor Dmitrij Alexeev. Obaj wybitni pedagodzy zagrają najpierw swoje recitale, a następnie rozpoczną zajęcia z kursantami. Jeden z wykładów poprowadzi również znakomity muzykolog profesor Mieczysław Tomaszewski. Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie wystawa rzeźb pt. Muzyka form autorstwa Stanisława Wysockiego w dusznickim Muzeum Papiernictwa. Podczas wernisażu odbędzie się recital skrzypaczki Marty Kowalczyk (4.08., godz. 11.00). Szczegóły: www.festival.pl


Ewa Chalecka, Maciej Schulz
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej