TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Mania czytaniaPonad dwie godziny rozrywki intelektualnej zaoferuje swoim mieszkańcom Kłodzko już 22 listopada od godziny 18 do 20:30. W całym mieście czytane będą dzieła literatury zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Także w E.Leclerc zapanuje wtedy książkowe szaleństwo. Klienci supermarketu będą mieli okazję spotkać prawdziwą gwiazdę polskiego kina, a wszystko to w imię propagowania czytelnictwa w Polsce.
Polacy nie czytają książek, a przynajmniej znaczna ich większość – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową przy współpracy z TNS Polska. Prawie 70% respondentów w wieku 15 lat i więcej nie przeczytało żadnej książki w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla porównania w 2002 r. było to niecałe 45%. Czytamy coraz mniej, czemu postanowiło zaradzić Kłodzko organizując 22 listopada Manię Czytania, także we współpracy z E.Leclerc. Patronatem honorowym akcję objął burmistrz miasta Bogusław Szpytma, a organizacji podjął się Urząd Miasta w Kłodzku wraz z Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz  Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej. W 7 różnych miejscach Kłodzka – w E.Leclerc, na dworcu PKS, w Hotelu Casa D'oro, Aptece Królewskiej, Zakładzie Karnym, Krytej Pływalni i  kłodzkiej Bibliotece - artyści, żołnierze, rycerze i przewodnicy turystyczni, będą czytali fragmenty znanych dzieł literatury. 10 osób, które jako pierwsze odwiedzą wszystkie miejsca i zbiorą biogramy autorów czytanych książek, otrzyma od biblioteki nagrody – oczywiście w postaci książek. E.Leclerc w Kłodzku, który chętnie zaangażował się w akcję, postanowił ugościć wyjątkową osobę…
22 listopada w ramach Manii Czytania gościem supermarketu będzie sam Wiktor Zborowski – wybitny polski aktor teatralny i filmowy. Znany z niskiego, tubalnego głosu, przeczyta fragment Ogniem i mieczem – pierwszej części trylogii Henryka Sienkiewicza. Fani tej powieści w adaptacji Jerzego Hoffmana z pewnością pamiętają Zborowskiego z niezapomnianej roli Podbipięty.
Polska ma wiele powodów do dumy – m.in. wspaniałą spuściznę literacką oraz prężnie rozwijających się młodych autorów. Warto znać nasze narodowe skarby. Mania Czytania nie sprawi, że Polacy zaczną masowo czytać, jednak takie akcje to początek długiej drogi do poprawy statystyk.  Ktoś musi zacząć, a E.Leclerc zawsze z przyjemnością przyczynia się do wartościowych inicjatyw.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej