TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Kwietniowy DżemPolska legenda - zespół Dżem odwiedzi Ziemię Kłodzką. Na koncerty grupy zaprasza Nowa Ruda (24.04) i Polanica (25.04).


Ponadczasowy Dżem powstał w Tychach w 1973 roku z inicjatywy braci Benedykta i Adama Otrębów oraz Pawła Bergera. Jeszcze w tym samym roku do muzyków dołączył Ryszard Riedel, a w 1978 roku gitarzysta Jerzy Styczyński. Zespół łączący rocka z bluesem, country czy reggae szybko zdobywał popularność, co przełożyło się na występy na licznych festiwalach, w tym debiut w Jarocinie. W 1985 roku wydany został pierwszy album grupy zatytułowany Cegła, uważany za jeden z najważniejszych w historii polskiego rocka. Równolegle do wzrostu popularności zespołu, rosło uzależnienie od narkotyków jego lidera, w związku z czym grupa w latach 1986-87 koncertowała z Tadeuszem Nalepą, nagrywając z nim album pt. Numero Uno. Mimo wszystko, to właśnie ze współpracy z Ryszardem Riedlem pochodzą największe przeboje Dżemu: Wehikuł czasu, List do M.Sen o Victorii. W październiku 1993 roku ze-spół nagrał płytę Autsajder, ostatni album, na którym zaśpiewał Riedel. Ostatni koncert grupy z Riedlem odbył się 16.03.1994 roku w Krakowie. W maju wokalista został tymczasowo usunięty z Dżemu. Zmarł w lipcu 1994 roku na zawał serca, a jego miejsce w zespole zajął Jacek Dewódzki, który współpracował z muzykami w latach 1995-2000. Z Dewódzkim Dżem nagrał cztery albumy, w tym dwupłytowy Dżem w Operze. W tym okresie grupa dużo koncertowała, supportując takie gwiazdy jak ZZ Top czy The Rolling Stones. W 2001 roku nowym wokalistą zespołu został Maciej Balcar, a najpopularniejszą piosenką jaka powstała z tej współpracy jest utwór Do kołyski. W 2005 roku Dżem dotknęła kolejna tragedia - w wypadku busa zginął Paweł Berger. Do chwili obecnej zespół wydał 16 albumów studyjnych i 15 koncertowych. W Nowej Rudzie Dżem zagra 24.04 o godz. 19.00 w Centrum Turystyczno-Sportowym w Słupcu (ul. Kłodzka 16). Bilety w cenie 60 zł do nabycia w CTS oraz w MOKu (ul. Strzelecka 2a). Dzień później (25.04), także o godz. 19.00 grupa wystąpi w Polanicy w Teatrze Zdrojowym. Bilety w cenie 55 zł do nabycia w obiekcie.


Maciej Schulz


 


Obecny skład Dżemu:


Adam Otręba (gitara)


Benedykt Beno Otręba (bas)


Maciej Balcar (wokal)


Jerzy Styczyński (gitara)


Janusz Borzucki (klawisze)


Zbigniew Szczerbiński (perkusja)
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej