TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Kolęda na sześć strunBystrzyca zaprasza na 6. Ogólnopolski Kolędowy Konkurs Gitarowy (12.01). W ramach wydarzania wystąpią wybitni polscy gitarzyści – Nula Stankiewicz i Janusz Strobel.


W sobotę 12 stycznia do Królewskiego Miasta zjadą się młodzi muzycy. Występy solistów i zespołów oceni profesjonalne jury pod kierunkiem profesora Marka Zielińskiego - jednego z najbardziej cenionych pedagogów gitary. Przesłuchania konkursowe odbędą się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej przy ul. Sempołowskiej 13.


W tym roku w jury konkursu zasiądą także niekwestionowane gwiazdy polskiej estrady i piosenki autorskiej: wokalistka Nula Stankiewicz oraz gitarzysta, kompozytor i aranżer Janusz Strobel. Artyści ci przygotowali dla publiczności specjalny świąteczny koncert, w którym obok ulubionych kolęd, zaprezentują także znane polskie piosenki z krainy łagodności. Recital Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla odbędzie się 12 stycznia o godz. 16.30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej przy ul. Wojska Polskiego 20. Co ważne, koncert będzie bezpłatny. Zainteresowani udziałem w konkursie powinni skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej na adres gitariada@o2.pl Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Witold Kozakowski.


O ARTYSTACH:


Nula Stankiewicz
Jeden z najpiękniejszych, zmysłowych głosów polskiej piosenki. Duża świadomość wokalna i sceniczna, mając uzasadnienie w wykształceniu muzycznym, ustawia ją w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali piosenki literackiej. W 2013 r. wydała dwupłytowy album Strobel Kofta Wołek, który wyczerpał się niemal natychmiast. W 2017 r. płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. Wybrane. W 20. rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej ukazała się kolejna płyta artystki Byle nie o miłości. W 2018 r. zaprezentowała kolejny artystyczny pomysł: koncert Idź swoją drogą, na który składają się piosenki Jonasza Kofty.


Janusz Strobel
Znajduje się w gronie najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej. Kompozytor i aranżer. Urodził się 1947 roku w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył Duet Gitar Klasycznych Alber – Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Duet nagrał dwie płyty, które po latach zostały wznowione. Na początku lat 90-tych muzyk założył zespół Janusz Strobel Trio, którego płyta w 1993 r. uzyskała tytuł Albumu Roku. W 1999 roku skomponował muzykę do polskich i rosyjskich wierszy recytowanych przez Annę Romantowską i Krzysztofa Kolbergera na płycie Strofy dla Ciebie. Kolejny album z muzyką Janusza Strobla to Wielka Pani – poezja Karola Wojtyły interpretowana przez Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Kolbergera i Jerzego Trelę. Artysta stworzył muzykę do spektakli m.in. Dwoje na jednośladzie, Ławeczka, Kartki z podróży, Pan Cogito. W 2017 r. nagrał, wspólnie z Andrzejem Jagodzińskim na akordeonie, płytę Tête-à-tête. To tylko wybrane pozycje spośród kilkuset płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer i instrumentalista. Janusz Strobel został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2013 i 2016 r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.


Fot. K. Warno
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej