TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Klezmerskie brzmieniaZ okazji roku Janusza Korczaka, 20 kwietnia o godz. 17.00 w muzeum wystąpi Bente Kahan - norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia. Kahan to jedna z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Studiowała aktorstwo w Tel Awiwie i Nowym Jorku, a tuż po studiach pojawiała się na scenach narodowych klasycznego teatru Habima w Izraelu i Norwegii. W 1990 roku założyła własny Theatre Dybbuk w Oslo. Piosenkarka od kilku lat mieszka we Wrocławiu, gdzie założyła Fundację Bente Kahan. Z jej pomocą promuje żydowską kulturę i historię. Przez lata zbierała środki na odnowienie zabytkowej Synagogi Pod Białym Bocianem (Wrocław). W 2006 roku za działalność na rzecz miasta, Bente Kahan została odznaczona Nagrodą Prezydenta Wrocławia.


Dziś artystka jest dyrektorem Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej oraz dyrektorem artystycznym wrocławskiej synagogi. Obiekt to nie tylko miejsce praktyk religijnych - to również prężny ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się wystawy, koncerty, występy teatralne, warsztaty oraz spotkania. To właśnie we Wrocławiu artystka wyreżyserowała swoje wyjątkowe (napisane wspólnie z Ellen Foyn Bruun) widowisko Głosy z Theresienstadt. Przedstawienie opowiada historię pięciu kobiet, których ścieżki przecięły się w utworzonym przez nazistów getcie Theresienstadt (Terezin). W spektaklu wykorzystano oryginalne piosenki i poezje autorstwa więźniów getta. Premiera sztuki odbyła się w Centraltheater (Oslo) w 1995 roku. Monodram przetłumaczono również na język angielski, niemiecki i polski. Do chwili obecnej wystawiano go na wielu prestiżowych scenach w Europie, Izraelu i Ameryce. Bente Kahan ma na swoim koncie kilka płyt m.in. Yiddishkayt (1991), Farewell Cracow (1992), Voices from Theresienstadt (1997), Home (2000). Wstęp na koncert jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację pod nr tel. 74 8673570 wew. 23.Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej