TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Majówka na kajakuKlub Turystyki Kajakowej „Ptasi Uskok” zaprasza na XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Nysa Kłodzka – 2017” im. Narcyza Bondyra (29 kwietnia – 3 maja). Tradycyjnie, jak co roku, w długi weekend majowy, na Nysie Kłodzkiej, na odcinku Zabłocie (gm. Bystrzyca Kłodzka – Topola, gm. Kamieniec Ząbkowicki), odbędzie się największa, cykliczna impreza wodniacka na Dolnym Śląsku, na którą ściągają zarówno zorganizowane kluby kajakowe, jak i osoby indywidualne z całej Polski.


Podobnie jak w latach poprzednich (już od 2010 roku) nasz spływ otworzy elitarny cykl ośmiu imprez punktowanych w klasyfikacji ogólnopolskiej Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego. W ostatnich latach w Spływie uczestniczyło ok. 150 – 200 osób.  Organizatorem imprezy jest Klub Turystyki Kajakowej „Ptasi Uskok” z Wrocławia, a przygotowania przebiegają we współpracy z Gminą Bardo, gdzie wzorem lat ubiegłych ulokowany zostanie biwak spływu.


W ramach spływu odbędą się zawody kajakowe z cyklu Grand Prix PZKaj. Jest to jedyna impreza tego typu i skali systematycznie przeprowadzona na terenie Dolnego Śląska, która jednocześnie otwiera elitarny cykl 8 spływów wchodzących w skład Grand Prix PZKaj zaplanowanych na rok 2017. Spływ jest wpisany do kalendarza imprez PZKaj i PTTK. W spływie uczestniczy ok. 150 osób (w zależności od warunków pogodowych i układu „długiego weekendu”). Celem imprezy jest rozpowszechnianie aktywnego wypoczynku – szczególnie wśród młodzieży oraz poprawa infrastruktury turystycznej;  Turystyka kajakowa jest wciąż mało rozpowszechnioną formą rekreacji. Mimo swojej wielkiej atrakcyjności krajobrazowej i turystycznej szlaki rzeczne Dolnego Śląska są mało znane i tylko w niewielu miejscach udostępniane w sposób zorganizowany. Dlatego organizacja takich spływów jak nasz umożliwia wielu osobom, a zwłaszcza młodzieży, pierwszy kontakt z tą formą turystyki i bezpieczne poznanie nowego szlaku wodnego; obecność przewodników kajakowych, ratowników i dużej grupy doświadczonych kajakarzy oraz zaplecze sprzętowe, pozwalają na udział osób o różnych poziomach zaawansowania, również takich, które płyną pierwszy raz, lub w innych okolicznościach nie miałby możliwości indywidualnego zorganizowania sobie sprzętu, czy odpowiedniej opieki. Jednocześnie cykliczna organizacja spływów przyczynia się do budowania świadomości lokalnej społeczności, samorządów i odpowiedzialnych instytucji, w zakresie potrzeby lepszego przygotowania infrastruktury turystycznej (zorganizowanie przenosek, budowa przepławek, przygotowanie pól biwakowych przy rzekach).


Spływ jest bez wątpienia doskonałą promocją atrakcji turystycznych Dolnego Śląska położonym na Ziemi Ząbkowickiej i Kotliny Kłodzkiej. W trakcie spływu promowane są wciąż mało rozpowszechnione, choć unikatowe walory turystyczne Dolnego Śląska: szlak kajakowy Nysy Kłodzkiej, Przełom Bardzki; czy atrakcje miast odwiedzanych przez uczestników na trasie spływu: Kłodzka, Barda, Kamieńca Ząbkowickiego. W wymienionych miejscowościach krzyżują się europejskie i regionalne szlaki turystyczne (niebieski transeuropejski szlak wędrowny, szlak Sanktuariów, szlak Marianny Orańskiej, szlak Cysterski).


Spływ odbędzie się tradycyjnie w długi weekend majowy, tj. w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2017 r., na szlaku kajakowym Nysy Kłodzkiej, na odcinku Zabłocie (gm. Bystrzyca Kłodzka) – Topola (gm. Kamieniec Ząbkowicki), baza spływu zlokalizowana jest w Bardzie (gm. Bardo). Impreza trwa 5 dni, a trasa spływu (łącznie 56 kilometrów) podzielona jest na 3 dzienne etapy (Zabłocie-Kłodzko, Kłodzko-Bardo, Bardo-Topola). 


Dzień 1 (przygotowania): dzień przed rozpoczęciem spływu, w Bardzie organizowana jest baza spływu: biuro i punkt informacyjny spływu, przygotowywany jest biwak z miejscem na spożywanie posiłków, spotkania integracyjne (namiot, stoły, ławy), radiowęzeł, punkt dostępu do prądu, węzeł sanitarny (kabiny toi-toi i „kontener-łazienka” (natryski, umywalki). Część uczestników, zwłaszcza z bardziej oddalonych miejscowości, przyjeżdża na spływ już w tym dniu. W godzinach popołudniowych rozpoczyna się weryfikacja uczestników;


Dzień 2 (1 etap spływu): przed oficjalnym otwarciem imprezy odbywa się rejestracja uczestników, którzy dojechali rano, następnie w bazie spływu w Bardzie odbywa się spotkanie informacyjne (odprawa z komandorem spływu) i oficjalne otwarcie spływu. Uczestnicy autokarami udają się na start pierwszego etapu do Zabłocia. Po przewiezieniu uczestników i sprzętu, w Zabłociu następuje otwarcie etapu przy udziale miejscowych władz lokalnych i przedstawicieli PZKaj. Po zwodowaniu kajaków uczestnicy pokonują pierwszy etap trasy, który kończy się w Kłodzku i liczy 16 km. Po zakończeniu etapu w Kłodzku odbywają się pierwsze punktowane w ramach Grand Prix PZKaj zawody kajakowe tzw. „wyścig australijski”, następnie uczestnicy otrzymują posiłek regeneracyjny, biorą udział w wycieczce po Kłodzku i wracają autokarami na biwak, wieczorem organizujemy ognisko i wieczór integracyjny połączony z konkursem piosenki turystycznej.


Dzień 3 (2 etap spływu): rano uczestnicy przewożeni są ponownie do Kłodzka, gdzie następuje start do drugiego etapu Kłodzko – Bardo (ok. 18 km), etap przebiega szlakiem jednego z najładniejszych przełomów rzecznych w Europie – Przełomem Bardzkim i kończy się w Bardzie. Po dopłynięciu wszystkich uczestników i posiłku regeneracyjnym odbywają się kolejne zawody w ramach Grand Prix PZKaj: slalom kajakowy przy zabytkowym moście kamiennym w Bardzie, tego dnia organizowane są: zwiedzanie Barda z przewodnikiem oraz opcjonalnie dla chętnych wycieczka autokarowa do atrakcji położonych w otoczeniu spływu.


Dzień 4 (3 etap spływu): trzeci etap spływu rozpoczyna się w Bardzie i kończy miejscowości Topola (18 km) po drodze  zatrzymujemy się w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie zwiedzamy miejscowość i Pałac Marianny Orańskiej. Po zamknięciu etapu uczestnicy wracają autokarami do Barda, otrzymują posiłek regeneracyjny, a organizatorzy i sędziowie podsumowują wyniki uczestnictwa w poszczególnych etapach i zawodach kajakowych, przygotowują dyplomy i nagrody. Wieczorem organizujemy uroczyste podsumowanie spływu, wręczenie nagród dla zwycięzców indywidualnych i drużynowych; z okazji jubileuszu spływu (25 lat) planowany jest uroczysty wieczór komandorski połączony z koncertem i wieczorem integracyjnym dla wszystkich uczestników i zaproszonych gości (koncert, poczęstunek, zabawa przy muzyce).


Dzień 5:  zwijanie biwaku, wyjazd uczestników.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej