TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Nowa Ruda SmileW połowie miesiąca (14.10) w Nowej Rudzie zagości kabaret Smile. Program pt. To Ci tłumaczę z pewnością rozbawi widzów do łez. Tydzień wcześniej (6-7.10) miasto zaprasza na Dni Kultury Japońskiej.


Nową Rudę z Japonią łączy postać Franza Eckerta, niemieckiego kompozytora, twórcy hymnu Kraju Kwitnącej Wiśni. Artysta urodził się w Nowej Rudzie w 1852 r. Ukończył konserwatoria we Wrocławiu i Dreźnie. Przez kilka lat pracował jako muzyk wojskowy w Nysie oraz w Wilhelmshaven. W 1879 r. wyjechał do Japonii, gdzie pracował jako kapelmistrz cesarskiej orkiestry marynarki wojennej. W Tokio założył orkiestrę domu cesarskiego, a w 1880 r. Ministerstwo Marynarki Wojennej zleciło mu napisanie hymnu japońskiego.
Na pamiątkę pochodzącego z Nowej Rudy kompozytora, miasto organizuje Dni Kultury Japońskiej. W tym roku odbędą się one w dniach 6-7 października, pod hasłem Kobiety w Japonii. Wydarzenie rozpocznie się 6.10. o godz. 10.00 w siedzibie MOK (ul. Strzelecka 2a). Blok przedpołudniowy przeznaczony będzie głównie dla szkół. W programie znalazła się projekcja filmu animowanego Czerwony żółw. Francusko-japońska koprodukcja nominowana była w tym roku do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Start o godz. 8.00. Od 10.30 można będzie wziąć udział w warsztatach kaligrafii i orgiami. Blok popołudniowy rozpocznie się o godz. 16.00. Wypełnią go m.in. warsztaty malowania wachlarzy uchiwa. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc warto zarezerwować udział w zajęciach do 2.10. pod nr tel. 74 8724484 lub osobiście w siedzibie MOK w pok. nr 4. O godz. 17.00 w ramach kina japońskiego wyświetlony zostanie film Zrywa się wiatr, nominowany do Oscara w 2014 r. O godz. 19.15 kino MOK zaprasza na Czerwonego żółwia (bilet 10 zł). Kto nie zdąży na spotkanie z żółwiem będzie mieć jeszcze szansę 7 i 8.10 o godz. 18.00 (wstęp 10 zł). Dni Kultury Japońskiej wypełnią także wystawy poświęcone kobietom. Na pierwszą z nich, pt. Nie tylko gejsza…, składa się ekspozycja kimon, pasów obi, butów, wachlarzy, ozdób i akcesoriów związanych z ubiorem kobiety. Druga wystawa Gejsza Istota Piękna autorstwa Małgorzaty Thébaud-Olejniczak prezentuje zbiór 150 fotografii z podróży autorki do Japonii w 2011 r. Obie ekspozycje czynne będą do 22.10.


W sobotę 14.10 Nowa Ruda zaprasza na występ kabaretu Smile. Lubelska grupa powstała w 2003 r. Satyrycy preferują skecze obyczajowe, bazujące na humorze sytuacyjnym oraz na charakterystycznych postaciach. Lubią bawić się formą, szukają absurdów życia codziennego przenosząc je na scenę. Unikają humoru politycznego, bo jak twierdzą, po co parodiować komedię. Uwielbiają za to śpiewać, a każdy ich spektakl jest jedyny i niepowtarzalny. Kabaret Smile tworzą: Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier i Michał Kincel. Artyści byli nagradzani na najważniejszych
festiwalach kabaretowych w Polsce. W Nowej Rudzie wesołe trio zaprezentuje swój najnowszy program To Ci tłumaczę. Początek o godz. 20.00, wstęp 50 zł. Szczegóły na www.mok.nowaruda.pl
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej