TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Japońskie fascynacjeNowa Ruda zaprasza miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni na Dni Kultury Japońskiej. Niezwykłe dzieła sztuki, a także pokazy walk z pewnością staną się inspiracją do głębszego poznania azjatyckiego cesarstwa.


Japonia zawdzięcza Nowej Rudzie hymn narodowy - Kimi-ga-yo, który skomponował noworudzianin Franz Eckert (1852-1916). Na pamiątkę tych niezwykłych więzi od sześciu lat miasto organizuje Dni Kultury Japońskiej, przybliżając mieszkańcom miasta i przyjezdnym tradycje tego fascynującego kraju. Tegoroczne obchody odbędą się w dniach 7-8 października, a gościem specjalnym festiwalu będzie Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce Michiko Makino.
Dni Kultury Japońskiej rozpoczną się 7 października o godz. 9.30 w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Strzelecka 2a) blokiem dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach kaligrafii, origami, a także wykonać stemple japońskie. O godz. 11.00 otwarte zostaną wystawy fotograficzne: Nasz człowiek w Japonii – zdjęcia Zewa Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934 roku oraz Maciej Pokowski z Nowej Rudy do Japonii. Można będzie również podziwiać zbroje samurajów autorstwa Czesława Zabiegły, artysty mieszkającego w Złotym Stoku, a także pokazy sztuk walki Aikido, Karate i Kendo. W godzinach 15.00-17.00 odbędą się warsztaty edukacyjne dla osób z dysfunkcją wzroku Japonia na wyciągnięcie ręki, a od godz. 16.00 do 19.00 trwać będą zajęcia origami, kaligrafii i ex-librisu dla dorosłych (cena 10 zł/os., zapisy w siedzibie MOK osobiście lub telefonicznie - 74 8724484). Również o godz. 16.00 rozpocznie się projekcja filmu Bartka Szlachcica Palimpsest pamięci Neurode 1852 – Tokio 2010.
Wydarzenia zaplanowane na 8 października przypadną do gustu miłośnikom X muzy. O godz. 18.00 w kinie MOK wyświetlony zostanie japoński film Vexille (2008), a dwie godziny później japońsko-koreański dramat Pusty dom (2004). Bilety na filmy po 5 zł.


Maciej Schulz


Franz Eckert – urodził się 5 kwietnia 1852 roku w rodzinie urzędnika sądowego. Od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny. Ukończył konserwatorium we Wrocławiu i Dreźnie. Przez kilka lat pracował jako muzyk wojskowy w Nysie oraz Wilhelmshaven. W 1879 r. trafił do Japonii, gdzie został kapelmistrzem cesarskiej orkiestry marynarki wojennej. Był założycielem orkiestry domu cesarskiego w Tokio i opracował śpiewnik dla japońskich szkół podstawowych. W 1897 r. skomponował pieśń Kanashimi no kiwami (pol. Niezmierzony ból) na ceremonię pogrzebową japońskiej cesarzowej-matki Eisho Kotaigo.
Trzy lata później otrzymał zlecenie napisania hymnu państwowego. Utwór oparł na pieśni autorstwa Hayashi Hiromori, prezentując go jeszcze tego samego roku podczas urodzin cesarza Meiji. Osiem lat później powstała ostateczna wersja kompozycji, którą uznano za oficjalny hymn państwowy. W 1889 r. kompozytor powrócił ze względów zdrowotnych do Niemiec.
W 1891 roku w Korei skomponował pierwszy hymn Cesarstwa Koreańskiego Aegukga. Zmarł 8 sierpnia 1916 roku w Seulu.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej