TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Japońska trzynastkaJak co roku Muzeum Papiernictwa w Dusznikach zaprasza na Święto Papieru. Trzynasta już edycja wydarzenia odbędzie się w weekend 27-28 lipca.


Święto Papieru to największa cykliczna impreza, organizowana przez dusznicką papiernię od 2001 roku. Dwudniowy festyn popularyzuje wiedzę o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Zaletą Święta Papieru jest możliwość czynnego uczestnictwa gości w przygotowanych warsztatach i to, że efekty swojej pracy mogą oni zabrać do domów.


Uczestnicy wydarzenia będą mogli wykonać arkusz papieru czerpanego, zbadać jego cechy i własności za pomocą zabytkowej aparatury metrologicznej, poznać techniki druku oraz sposoby zdobienia papieru (marmurkowanie, shibori). Na muzealnym dziedzińcu odbywały się będą także konkursy z nagrodami, m.in. o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego czy nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa. Dopełnienie atrakcji stanowią kramy z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi, a nowością w ofercie warsztaty papierowych laleczek kokeshi.


Podczas tegorocznej edycji festynu otwarta zostanie także niezwykła wystawa japońskiego artysty prof. Yasu Suzuki pt. Mandala wiatru. Dawna fotografia otworkowa w świecie cyfrowym. Artysta zestawia ze sobą tradycyjne fotografowanie przy użyciu camery obscury ze współczesną metodą wydruku, wykorzystującą drukarkę cyfrową. Swoje fotografie prezentuje na ręcznie wykonanym japońskim papierze washi. Prof. Suzuka zaprezentuje również prace z zakresu sztuki papieru. Na wystawie zobaczymy tzw. portrety powstałe z elementów garderoby prof. Jana Miodka, Wojciecha Malajkata, Korneliusza Pacudy oraz prof. Jerzego Olka, przyjaciół i gości dusznickiego muzeum. Ekspozycja uzupełniona zostanie o warsztat Reinkarnacja koszuli – nirwana koszuli w wykonaniu samego mistrza.


Otwarcie wystawy uświetni koncerty Katarzyny Karpowicz na tradycyjnym instrumencie japońskim koto. Podczas Święta Papieru zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. Muzeum czynne będzie w godzinachod 10.00 do 18.00.


Agata Daniel, Marta Nowicka


Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej