TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Czas na biegówkiDuszniki zapraszają na Mistrzostwa Polski w biathlonie, zawody w ramach Pucharu IBU oraz Baltic Biathlon Cup. Jamrozowa Polana udowodni, że biathlon to wyjątkowo widowiskowa dyscyplina.


Jeszcze nie ucichną sylwestrowe fajerwerki a na Jamrozowej Polanie zjawią się najlepsi biathloniści w kraju z duszniczanką Weroniką Nowakowską-Ziemniak na czele - od 2 do 4 stycznia walczyć będą o tytuł Mistrza Polski. W piątek (2.01) od godz. 11.00 do 14.00 odbywać się będą treningi, a w sobotę (3.01) rozpocznie się prawdziwe ściganie - o godz. 11.00 zawodnicy wyruszą na trasę sprintu. W niedzielę (4.01) panie wystartują do biegu masowego o godz. 11.15, w samo południe na trasę wyruszą panowie. Dekorację zaplanowano na godz. 13.15.


W środę (7.01) rozpoczną się najważniejsze zawody biathlonowe tego sezonu w Polsce, ustępujące rangą tylko Pucharowi Świata. Będzie to Puchar IBU, który potrwa do 11 stycznia. Duszniki po raz pierwszy otrzymały prawo organizacji imprezy tej rangi, znajdując się w gronie siedmiu miast-organizatorów. Wstępnie na liście zgłoszeń znalazło się ponad 300 osób z 35 państw. Przez pierwsze dwa dni tego sportowego wydarzenia (7-8.01) można będzie przyglądać się treningom, a właściwe zawody rozpoczną się 9.01 od biegu indywidualnego kobiet (godz. 10.00) i biegu indywidualnego mężczyzn (godz. 13.30). W sobotę (10.01) odbędą się sprinty (kobiety godz. 10.00, mężczyźni godz. 13.30). Ostatni dzień zmagań to bieg pościgowy - panie wystartują o godz. 10.00, a panowie o godz. 13.00.


W trzeci weekend stycznia (16-18.01) Duszniki zapraszają na Biathlon Baltic Cup, czyli puchar krajów bałtyckich. Na tegoroczną edycję składają się trzy imprezy. Oprócz tej w Dusznikach rywalizacja toczyć się będzie również w szwedzkim Oestersund (27-29.03) oraz w litewskiej Ignalinie we wrześniu (11-13.09), gdzie biathloniści powalczą na nartorolkach. Podczas polskiej edycji Baltic Cup zostaną rozegrane dwie konkurencje - bieg sprinterski oraz indywidualny. Równolegle do tych zawodów odbywać się będą zawody Pucharu Polski w biathlonie.


 


Zawody dla amatorów baithlonu biegów narciarskich:


Mistrzostwa Polski Amatorów w biathlonie (24-25.01). Jamrozowa Polana, pierw-szego dnia o godz. 10.00 ruszą sprinty, a drugiego biegi pościgowe.


Bieg na Igrzyska (31.01-1.02). Jamrozowa Polana, impreza skierowana do najmłodszych biegaczy z polskich klubów, www.jamrozowa.eu


I Strońska Żmija (24.01). Czarna Góra, bieg przez Żmijowiec. Start o godz. 9.00, uczestnictwo bezpłatne, od godz. 14.00 polsko-czeska biesiada w schronisku Na Śnieżniku. Szczegóły www.cetik.stronie.pl


Otwarte Mistrzostwa Lasówki (31.01) w biegu narciarskim techniką klasyczną oraz biegi dla dzieci i młodzieży. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00, informacje na stronie www.bystrzycaklodzka.pl


 


 


Ziemia Kłodzka to wymarzone miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Wiele malowniczych tras stanowi idealną ofertę zarówno dla amatora, jak i zawodowca.


Gmina Bystrzyca


Na narciarzy czeka tu ponad 200 km tras, które zadowolą zarówno początkującego, jak i doświadczonego miłośnika biegówek. Trasy są przygotowywane (ubijanie śniegu, wyciskanie torów narciarskich) przynajmniej raz w tygodniu, w okresie od grudnia do marca (w zależności od warunków pogodowych). Na starcie tras w Spalonej (stadion narciarski), na przejściu granicznym w Mostowicach oraz na skrzyżowaniu przy kościele św. Antoniego w Lasówce umieszczono tablice informacyjne z dużymi mapami. Wszystkie trasy, po stronie czeskiej i polskiej, są ze sobą połączone, dzięki czemu z perspektywy nart można dokonywać wciąż nowych odkryć krajobrazowych w obszarze pogranicza. Szlaki są przyjazne dla narciarzy – w większości poprowadzono je przez wypłaszczenia terenu. Szczegółowe mapki tras dostępne są na stronie www.bystrzycaklodzka.pl


Jamrozowa Polana (Duszniki)


Cztery z 15 km tras zlokalizowanych na Jamrozowej Polanie zostały kilka lat temu zmodernizowane. Są poszerzone, oświetlone i wyposażone w system sztucznego naśnieżania. Dzięki temu można z nich korzystać nawet po zmroku. Na Jamrozowej Polanie można wypożyczyć sprzęt narciarski oraz skorzystać z oferty gastronomicznej. Bardzo chętnie trenują tu sportowcy uczestniczący w zawodach Pucharu Świata, m.in. Weronika No-wakowska-Ziemniak.


Stronie


Po polskiej stronie Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika znajduje się 68 km oznakowanych szlaków. Trasy startują w Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej. Mają one charakter liniowy (poza pętlą Biały Spław w Bielicach oraz pętlą góry Młyńsko w Kletnie). W tzw. worku bialskim w Bielicach łączą się ze szlakami-pętlami czeskiego ośrodka narciarskiego Snowpark Paprsek (www.paprsek.net), a na Przełęczy Puchacza ze szlakiem czeskiego ośrodka narciarskiego Sněžník Dolní Morava (www.dolnimorava.cz). Szczegółowe informacje na stronie www.stronie.pl


Ech, MS
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej