TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Góry w kadrze zaklete17. Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku rozpocznie się 18 września. Dyrektorem i organizatorem  festiwalu jest Maciek Sokołowski, menadżer kultury, dzierżawca schronisk w Pasterce i na Szczelińcu. Pierwsze dwa dni przeglądu upłyną pod znakiem prezentacji - konkursowe bloki filmowe będzie można oglądać codziennie. Szczegółowy program na stronie www.przeglad.ladek.pl.


Uroczyste otwarcie 17. edycji festiwalu odbędzie się 20 września (godz. 20.00) w Kinotearze (ul. Orla 7). Oprócz rewelacyjnych filmów opowiadających o wyprawach organizowanych na całym świecie, tegoroczny przegląd obfitował będzie w spotkania i koncerty. Festiwal odwiedzi wielu niezwykłych podróżników. Aleksandra  i Mariusz Grebieniow opowiedzą o wyprawie poznańskich studentów w Andy, Anna Skompska przeniesie słuchaczy w Góry  Pamir, Kasia Biernacka i Marcin Gala zaprezentują wnętrza meksykańskich jaskiń, Anna i Jakub Urbańscy zdradzą tajemnice plemion z Papui, a Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska i Ewa Grewling opowiedzą o 17 dniach wędrówki po mroźnej  Arktyce i zdobyciu jej najwyższego szczytu. Nie zabraknie też warsztatów, m.in. o tym, jak zorganizować trekking w  Himalaje. Gościem specjalnym tegorocznego przeglądu będzie Cecilia Buil niezwykła alpinistka, która wytyczyła wiele  nowych dróg wspinaczkowych.


Dla aktywnych uczestników przeglądu, na sobotę (22.09, godz. 12.00) zaplanowano zawody Lądek Trial. Areną biegu  terenowego na dystansie 15 km będą okoliczne góry i lasy. Dla mniej wytrawnych sportowców zorganizowany zostanie marsz nordic walking (7,5 km), a dla dzieci zabawa biegowa. Baza, start i meta - Stawy Biskupie.


Pod nazwą Montana Incognita kryje się część przeglądu, w ramach której odbywają się pokazy zdjęć i slajdów z wypraw górskich. Już pierwszego dnia imprezy przed lądeckim Kinoteatrem stanie specjalny namiot, który przez wszystkie dni festiwalu pełnił będzie rolę klubu przeglądowego. W nim można będzie coś zjeść, napić się oraz posłuchać ciekawych opowieści. Wieczorami namiot stanie się centrum rozrywki. W piątek (21.09) o godz. 21.30 na scenie Amfiteatru wystąpi grupa Cuba de Zoo - jeden z ulubionych zespołów dziennikarzy radiowej Trójki. Podczas przeglądu nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Będzie m.in. cykl spotkań dla dzieci i ich rodziców pod nazwą Króliczek Wędrowniczek. W jego ramach prowadzący zaprezentują, m.in. rodzinne wyprawy po Europie, podróż do Tanzanii i na wyspę Zanzibar, wizytę w Chinach śladami Marco Polo, czy jaskiniowe wyprawy po Hawajach i Meksyku. W specjalnie wydzielonym pomieszczeniu zorganizowane zostanie tzw. przeglądowe przedszkole.


Zakończenie Przeglądu Filmów Górskich odbędzie się 23 września o godz. 17.30 w lądeckim Kinoteatrze. Uroczystość będzie okazją do obejrzenia najlepszych, nagrodzonych na festiwalu filmów.


W sobotę (22.09., godz. 23.00) w Kinoteatrze wystąpi pochodzący z Gdańska kabaret Limo. W Lądku artyści zaprezentują swój najnowszy program. Członkowie grupy: Abelard Giza, Szymon Jachimek, Ewa Błachnio, Wojtek Tremiszewski. Zaraz po nich wystąpi zespół Back Door oraz poeta i podróżnik Wojtek Heliński.


Bilety na seanse filmowe, spotkania i koncerty dostępne będą w biurze przeglądu od pierwszego dnia festiwalu. Koszt biletu jednorazowego – 10 zł (normalny) i 8 zł (studencki). Ceny karnetów na cały przegląd – 79 zł (normalny) i 39 zł  (studencki). Karnety mają postać opasek na rękę.


 


Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej