TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Gitarowy jubileuszRóżne odcienie gitary wzbogacają kulturalny pejzaż Ziemi Kłodzkiej i Dolnego Śląska od 1998 roku. Z koncertami gościli tu dotychczas m.in. Jarosław Śmietana, Krzysztof Ścierański, Marek Napiórkowski, Łukasz Kuropaczewski, Waldemar Gromolak, Pablo Garibay (Meksyk) i Evzen Nemecek (Czechy). Oprócz koncertów ważną częścią przedsięwzięcia jest Dolnośląski Konkurs Gitarowy dla młodych adeptów gry. Konkurs ma charakter ogólnopolski, a w jury co roku zasiadają uznani muzycy i pedagodzy z różnych ośrodków w kraju. Nagrodą główną jest wysokiej klasy gitara klasyczna. Dodatkową atrakcją festiwalu Gitariada są kiermasze wydawnictw nut gitarowych, prezentacje nowych modeli gitar oraz akcesoriów muzycznych. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 11 kwietnia o godz. 15.30 w dusznickim Dworku Chopina, od recitalu Mariusza Kozłowskiego – młodego wirtuoza, ucznia wrocławskiej szkoły muzycznej w klasie gitary Marka Zielińskiego. Tego samego dnia w Bystrzycy (godz. 17.00, szkoła muzyczna) we wspólnym koncercie zaprezentują się młodzi kameraliści Ziemi Kłodzkiej, m.in. Trio Pizzicato z Kłodzka.


W czwartek (12.04, godz. 10.00) w Nowej Rudzie - biblioteka, ul. Bohaterów Getta 10 - wystąpią najzdolniejsi młodzi gitarzyści z Kłodzka i Wałbrzycha. Tego samego dnia o godz. 17.00 w auli kłodzkiej szkoły muzycznej odbędzie się jedno z głównych wydarzeń tegorocznej Gitariady: występ Krzysztofa Pełecha - jednego z największych polskich gitarzystów klasycznych. Artysta jest laureatem blisko 20 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, nagrał kilkanaście płyt, koncertuje na całym świecie. To właśnie on w 1998 roku otwierał swoim koncertem pierwszą edycję Gitariady.


W piątek 13 kwietnia od godz. 9.00 w kłodzkiej szkole muzycznej trwać będzie turniej talentów gitarowych z całej Polski. W jury konkursu zasiądą: Marek Zieliński (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), Jakub Niedoborek (Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie) oraz Dariusz Domański (Akademia Pomorska w Słupsku). W przerwie przesłuchań, ok. godz. 13.00, odbędzie się prezentacja nowych gitar klasycznych wraz z możliwością ich zakupu w cenach z festiwalowym rabatem. Na piątkowy wieczór (godz. 19.00) przewidziane jest centralne wydarzenie artystyczne piętnastej Gitariady – koncert Duo Fuente - p ołączenie sztuki f lamenco i orientu w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Na gitarze grać będzie Jakub Niedoborek, taniec flamenco zaprezentuje Katarzyna Arbaczewska, a śpiew i grę na perskich cymbałach podziwiać będzie można w wykonaniu irańskiego muzyka Jahiara. Jubileuszowy koncert odbędzie się w Sali Rajców w budynku Starostwa Powiatowego (ul. Okrzei 1). W sobotę (14.04) podczas Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego w rywalizacji zmierzą się zespoły gitarowe. Finał tegorocznej Gitariady to koncert laureatów Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego, który odbędzie się w sobotę o godz. 16.00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej