TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Dorosła GitariadaKłodzki Festiwal Muzyczny Gitariada w tym roku obchodzi swoje 18. urodziny. Z tej okazji od 8 do 12 kwietnia w regionie gościć będą wirtuozi gitary.


Gitariada to najstarszy festiwal muzyczny w Kłodzku. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Witold Kozakowski, gitarzysta i pedagog. Do tej pory w ramach festiwalu wystąpiło wielu polskich wirtuozów gitarowego gryfu, m.in. Krzysztof Pełech, Łukasz Kuropaczewski, Janusz Strobel, Jarosław Śmietana, Marek Napiórkowski, Krzysztof Ścierański. Od 1999 roku w trakcie Gitariady odbywa się Dolnośląski Konkurs Gitarowy z udziałem młodych gitarzystów z całej Polski. W jury zasiadają uznani gitarzyści i pedagodzy, często wykładowcy wyższych uczelni muzycznych.


W tym roku festiwal rozpocznie się 8 kwietnia w Radkowie od recitalu Pawła Rybczyńskiego (godz. 10.00, biblioteka). W programie koncertu znajdują się utwory Bacha, Tarregi, Barriosa-Mangore i Jobima. Tego samego dnia, ale w szkole muzycznej w Bystrzycy, z audycją muzyczną Swego nie znacie… grajmy utwory kompozytorów polskich! zaprezentuje się gitarzysta i pedagog Krzysztof Nieborak (godz. 15.00). Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert uczniów szkół muzycznych powiatu kłodzkiego przygotowujących się do udziału w konkursach gitarowych (godz. 17.00, szkoła muzyczna w Bystrzycy).


W czwartek (9.04) festiwalowy dzień rozpocznie się od koncertu wałbrzyskich uczniów szkoły muzycznej z klas gitary, w sali kominkowej noworudzkiej biblioteki (godz. 9.30). Później, w kłodzkiej szkole muzycznej (godz. 17.00) w koncercie Pod skrzydłami Mistrza zaprezentują się uczniowie wybitnego wrocławskiego pedagoga Marka Zielińskiego: Filip Optołowicz, Piotr Czerniak, Karolina Drozd, Agnieszka Kołodziej, Filip Pokusa. Młodzi artyści są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Wieczorem (godz. 19.00) w Nota Bene Club w KCKSiR (pl. Jagiełły 1) odbędzie się premierowy występ kłodzkiego zespołu Duo T’n’G w składzie: Grzegorz Krumpols (gitara) i Tomasz Łukaszczyk (akordeon). W programie koncertu pt. Poszukiwacze zaginionych dźwięków znajdą się m.in. opracowania muzyki filmowej czy hity z repertuaru grupy Gipsy Kings.


W piątek (10.04) w sali koncertowej kłodzkiej szkoły muzycznej od rana (godz. 9.00) prezentować się będą uczestnicy konkursu gitarowego. W tym roku weźmie w nim udział blisko 50 uczestników (solistów i zespołów gitarowych), m.in. z Kamienia Pomorskiego, Elbląga, Warszawy, Poznania, Katowic, Nowego Targu, Głogowa i Wałbrzycha. Występy oceni jury w składzie: prof. Piotr Zaleski (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), prof. Marek Zieliński (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. we Wrocławiu), dr Bartłomiej Marusik (Akademia Muzyczna w Poznaniu). Równolegle, na parterze szkoły, prezentowane będą gitary klasyczne i akcesoria gitarowe. Jeszcze tego samego dnia (godz. 20.00) w kłodzkiej Restauracji Korona (ul. Noworudzka 1) odbędzie się wielkie wydarzenie muzyczne: Gitarowa Noc w Koronie z udziałem jazzowego duetu Aleksandry i Wojciecha Lipińskich oraz Piotra Restka Resteckiego - polskiego mistrza gitary fingerstyle.


W sobotę (11.04), oprócz dalszej części konkursu, trwać będą wykłady i prelekcje w kłodzkiej szkole muzycznej (od godz. 9.00). Po południu w sali widowiskowej KCKSiR (pl. Jagiełły 1, godz. 17.00) odbędzie się najważniejszy koncert Gitariady: Koncert nadzwyczajny Soledad z udziałem wirtuoza gitary klasycznej i dyrygenta Krzysztofa Meisingera oraz orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis. W programie m.in. Morricone i Piazzolla. Występ poprzedzi koncert laureatów konkursu.


Ostatnim festiwalowym akcentem będzie niedzielny koncert (12.04) w Dworku Chopina w Dusznikach z udziałem duetu gitarowego Domas/Voyo (Dominik Mas i Wojciech Radziejewski). Początek o godz. 15.00.Wstęp na wszystkie wydarzenia Gitariady jest bezpłatny.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej