TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Gitariada 2011Już od trzynastu lat wiosną na Ziemi Kłodzkiej rozbrzmiewają koncerty gitarowe najróżniejszych stylów. Festiwal Gitariada powstał w marcu 1998 roku i jest najstarszym tego typu przedsięwzięciem na Dolnym Śląsku.


Lista muzyków, którzy koncertowali podczas kolejnych edycji kłodzkiej Gitariady jest długa. Wystarczy wymienić Krzysztofa Pełecha, Łukasza Kuropaczewskiego, Waldemara Gromolaka, Łukasza Pietrzaka, Jarosława Śmietanę, Marka Napiórkowskiego, Krzysztofa Ścierańskiego. Dotychczas, w ramach festiwalu swoje recitale dawali najwybitniejsi wirtuozi gitar klasycznych, bluesowych, jazzowych i flamenco.


Tegoroczna edycja Gitariady (26-30.04) to kolejna okazja do wsłuchania się w kojące nerwy gitarowe brzmienia. Już we wtorek (26.04) w Lądku - Kinoteatr, godz. 16.00 i Długopolu - pijalnia, godz. 19.00, publiczności zaprezentuje się duet gitar klasycznych Agnieszki i Witolda Kozakowskich. Kłodzcy artyści wykonają koncert pt. Muzykoterapia gitarowa z repertuarem muzyki filmowej, kompozycji o charakterze tanecznym oraz nastrojowej muzyki gitarowej na jedną i dwie gitary.


W środę (27.04., Cynamonowa Kaffee Klub w Kłodzku, godz. 18.00) ciekawie zapowiada się koncert pamięci Marka Długosza, zmarłego nagle wrocławskiego wirtuoza gitary. Wystąpią kłodzcy gitarzyści, którzy na swojej drodze życiowej zetknęli się z Długoszem.


Czwartek (28.04., sala im. Arnosta z Pardubic L.O. im. B. Chrobrego w Kłodzku, godz. 12.00) upłynie pod znakiem recitalu lutniowego prof. Jerzego Żaka z Akademii Muzycznej w Krakowie. Po raz pierwszy na Gitariadzie zabrzmią dźwięki tego dawnego instrumentu, a w repertuarze recitalu znajdą się m.in. kompozycje Sylviusa Leopolda Weissa - barokowego mistrza urodzonego w pobliskim Grodkowie na Opolszczyźnie.


W piątek (29.04), już od rana, w szranki XIII Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego staną młodzi gitarzyści z całej Polski, by walczyć o
nagrodę główną: gitarę klasyczną wartości 3500 zł, ufundowaną przez hurtownię muzyczną z Gdyni. Na młodego gitarzystę z Ziemi Kłodzkiej, który uzyska najwyższą lokatę w konkursie, czeka ciekawa pozaregulaminowa nagroda ufundowana przez posła Jakuba Szulca: wycieczka do Warszawy i zwiedzanie gmachu parlamentu, Muzeum Chopina i Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronat nad konkursem objęło Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Po zmaganiach konkursowych na publiczność czekają dwa najważniejsze występy Gitariady. Najpierw jeleniogórski zespół Grupa Semplice (klarnet, gitara, akordeon, kontrabas) we własnych, oryginalnych aranżacjach wykona kompozycje Piazzolli i Galiano (aula Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. prof. W. Żenczykowskiego w Kłodzku, godz. 18.00). To będzie przedsmak największego festiwalowego wydarzenia - koncertu Martyny Jakubowicz (Restauracja Korona w Kłodzku, godz. 20.00).


Ostatniego dnia Gitariady, w sobotę 30 kwietnia, zaprezentują się laureaci konkursu gitarowego. Wieczorem sceną zawładnie Centrala 57 (Cynamonowa Kaffee Klub w Kłodzku, godz. 18.00).


Szczegółowy program festiwalu znaleźć można w kalendarzu imprez Panoramy Ziemi Kłodzkiej oraz na stronie www.psm.klodzko.pl.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej