TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Nowa Ruda jesieniąPaździernikowy kalendarz imprez w Nowej Rudzie pęka w szwach. Tylu ciekawych wydarzeń kulturalnych niektórym miejscowościom regionu nie udaje się zorganizować w ciągu całego roku. Gratulujemy!


Nowyrood (3-4.10.)


Po raz 12. miasto zaprasza miłośników kina na Noworudzki Filmowy Zawrót Głowy. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie aktor Marian Dziędziel.


Festiwal rozpocznie się 3.10 od projekcji Wesela dla szkół ponadgimnazjalnych (godz. 9.00). Po niej (godz. 10.30) odbędzie się spotkanie z Marianem Dziędzielem. Na godz. 11.15 zaplanowano projekcję filmu Miasto 44, a o godz. 17.00 wyświetlony zostanie film Dom zły, w którym zagrał gość specjalny festiwalu. Kolejne spotkanie z Marianem Dziędzielem rozpocznie się o godz. 19.00. Tuż po nim (godz. 20.00) ruszy Wieczorny Melanż Filmowy, w trakcie którego wyświetlone zostaną filmy: Dzisiejsze czasy (20.00), Palacz zwłok (21.30) i Wielki błękit (23.00). Karnet na trzy filmy kosztuje 15 zł, bilet na jeden z nich 10 zł. Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem koncertowego grania. O godz. 20.00 w kinie MOK rozpocznie się projekcja filmu Metallica Through the never 3D (wstęp 10 zł). Nieco wcześniej, bo o godz. 16.00 w Restauracji Rycerskiej (ul. Strzelecka 2a) odbędzie się zlot fanów Dire Straits i Marka Knopflera. Impreza potrwa do godz. 4.00. Wstęp 5 zł lub okazanie biletu na Metallica Through the never.Ponieważ tradycją festiwalu jest odciśnięcie dłoni bohatera Noworudzkiego Filmowego Zawrotu Głowy, tym razem aleja gwiazd wzbogaci się o dłoń Mariana Dziędziela.


Marian Dziędziel – ur. w Gołkowicach aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 1969 r. ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Ponieważ mówił wyłącznie gwarą śląską, studia rozpoczął z adnotacją, że w ciągu pierwszego roku musi nauczyć się posługiwać poprawną polszczyzną. Znany jest przede wszystkim z drugoplanowych, ale bardzo wyrazistych ról. W 1983 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2012 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zagrał w filmach: Wesele, Pod Mocnym Aniołem, Vinci, Dom zły, Drogówka, Pogranicze w ogniu, Show, Sezon na leszcza, Sól ziemi czarnej.


Ciekawy spektakl (7.10.)


Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha zaprasza do Nowej Rudy na spektakl Wałbrzych Utopia 2.039, zrealizowany w ramach projektu Teatr Polska 2014.


Sztuka opowiada o alternatywnej historii miasta zakodowanej w biografiach jego mieszkańców. To fantazja o miejscu spełnienia liberalnego i socjalistycznego snu. Edmund, Bronek, Josef, Christinne, Marysia, Marzenka, Walter, Adela i Jerzy wracają tu po wojnie, by podzielić się swoją opowieścią, rozpoznać własną (czy nadal?) przestrzeń. Miasto ma dla nich swoją utopię. Sztuka wystawiona będzie dwukrotnie: o godz. 12.00 i o godz. 18.00 w sali MOK (ul. Strzelecka 2a) w Nowej Rudzie. Wstęp wolny.


Święto Japonii (24.10.)


Dni Kultury Japońskiej organizowane są w NowejRudzie od 9 lat. Wydarzenie upamiętnia pochodzącego z Nowej Rudy twórcę hymnu Cesarstwa Japonii - Franza Eckerta.


Tegoroczną edycję święta Japonii zainauguruje wykład pt. Temat wielkiej fali tsunami w sztuce Dalekiego Wschodu przygotowany przez Urszulę Immamura z Krakowa (godz. 9.00, MOK, ul. Strzelecka 2a). Otwarta zostanie również wystawa rysunków Andrzeja Wajdy. Wernisaż wzbogacą opowieści na temat związków reżysera z Japonią oraz z Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha w Krakowie. Jak zwykle nie zabraknie ciekawych warsztatów. Będą to m.in.: warsztaty tworzenia proporca karpia, kolorowania t-shirtów, czy też robienia Tenugui - małych ręczników wykonanych z bawełny. O godz. 19.00 organizatorzy zapraszają na film Nastazja z Idioty Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy.


Franz Eckert – ur. 5 kwietnia 1852 roku. Ukończył konserwatorium we Wrocławiu i Dreźnie. W 1879 r. trafił do Japonii, gdzie został kapelmistrzem cesarskiej orkiestry marynarki wojennej. Kilka lat później otrzymał zlecenie napisania hymnu państwowego. Utwór oparł na pieśni autorstwa Hayashi Hiromori, prezentując go podczas urodzin cesarza Meiji.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej