TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Festiwal z historiąJuż po raz 68. przez dziesięć dni sierpnia Duszniki rozbrzmiewać będą muzyką klasyczną. Tradycyjnie w drugi piątek miesiąca (2.08) rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, upamiętniający pobyt słynnego kompozytora w uzdrowisku (1826).


Najstarszy i nieprzerwanie odbywający się festiwal pianistyczny na świecie to niezwykłe święto muzyki klasycznej. W tym czasie Duszniki stają się Mekką melomanów, którzy ściągają z całego świata, by wysłuchać recitali w wykonaniu laureatów najznamienitszych konkursów pianistycznych, we wnętrzach dworku, w którym koncertował sam mistrz Chopin. Tegoroczna edycja festiwalu obfitować będzie przede wszystkim w artystów, którzy do tej pory nie występowali jeszcze na polskich scenach. Będą też dobrze znane, także dusznickiej publiczności, gwiazdy: Dina Joffe, Francesco Piemontesi czy Olga Kern. Jak zwykle nie zabraknie pianistycznej młodzieży. Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Piotr Paleczny kładzie bardzo duży nacisk na promocję młodych talentów. Wśród nich znajdują się laureaci wielu prestiżowych, rozgrywanych na przełomie 2012 i 2013 roku konkursów. To doskonała szansa by móc usłyszeć ich wykonania – mimo młodego wieku grają znakomicie. W tym roku nowością w programie będą trzy koncerty popularne dla młodzieży, których zadaniem będzie promowanie muzyki pianistycznej. Dwa z nich poprowadzi duet fortepianowy Tamara Granat i Bartłomiej Kominek, a jeden Marcin Markiewicz, zafascynowany twórczością duetu Marek&Wacek. Młodzież promowała będzie dusznicki festiwal również w sąsiednim kurorcie. W Villi Polanica młodzi pianiści wieczorami grywać będą dla zgromadzonej publiczności.


Festiwalowe recitale odbywać się będą jak zwykleprzede wszystkim w Dworku Chopina, obok którego ustawiony zostanie namiot z telewizorami LED. Publiczność, której nie uda się zdobyć biletu na koncert będzie więc mogła obejrzeć i usłyszeć artystów tuż obok centrum wydarzeń. Również kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła w Dusznikach (ul. Kłodzka) zamieni się w scenę, na której odbędzie się koncert organowo-skrzypcowy w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza (skrzypce) i Krzysztofa Maroska (organy). Interesująco zapowiada się także Nokturn, który poprowadzi redaktor Anna Skulska z Programu II Polskiego Radia. Fabułą wieczornego spotkania będzie rozmowa gospodyni wydarzenia z Chopinem, w którego rolę wcieli się aktor Marcin Przybylski. Warto pytać o wolne bilety.


Tradycyjnie już w Sali Webera w Rynku, we wszystkie festiwalowe poranki trwały będą Kursy Mistrzowskie, prowadzone przez światowej klasy profesorów. W tym roku będą to: prof. Choong-Mo Kang i prof. Arie Vardi.


Szczegóły na www.chopin.festival.pl


Maciej Schulz
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej