TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Góry ponad wszystko!Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju (11-20.09) będzie bogata w atrakcje i niespodzianki. Swoją obecność zapowiedziały gwiazdy himalaizmu, m.in. Catherine Destivelle, Piotr Pustelnik oraz Krzysztof Wielicki. Gośćmi festiwalu będą również reżyser Krzysztof Zanussi, dziennikarz Michał Olszański oraz aktorka, przez lata związana z patronem wydarzenia, Anna Milewska.


Tegoroczny festiwal jest tak bogaty, że organizatorzy zaplanowali dziesięciodniowy - wypchany po brzegi atrakcjami - program. Oczywiście, nie zabraknie koncertów, bloków filmowych, warsztatów dla wspinaczy i podróżników, spotkań z autorami książek o tematyce podróżniczej czy też wojskowego pokazu ratownictwa górskiego. Jednak to dopiero początek licznych niespodzianek kryjących się w jubileuszowym programie.
25. Festiwal Górski rozpocznie się w piątek (11.09) o godz. 20.00 – wydarzenie otworzy Anna Milewska, żona zmarłego przed laty alpinisty Andrzeja Zawady. Kilka dni później, w sobotę (19.09) o godz. 18.30 w parku zdrojowym aktorka odsłoni pomnik patrona lądeckiego festiwalu. W tym samym dniu zaplanowano dwa ważne wydarzenia. O godz. 20.00 rozpocznie się Gala rozdania Złotych Czekanów (Piolets d'Or) 2019. Te prestiżowe noagrody otrzymują jedynie nieliczni wspinacze; przyznaje się je za wybitne osiągnięcia, m.in. styl w jakim himalaista zdobył szczyt góry. Za całokształt górskich dokonań, w tym roku Złotego Czekana otrzyma Catherine Destivelle. Spotkanie publiczności ze zdobywcami nagrody odbędzie się kilka godzin wcześniej (godz. 17.00) w pierwszym namiocie.
Warto wspomnieć, że festiwalowe poranki (start o godz. 8.00) rozpoczynać będą akrywne zajęcia: warsztaty jogi z Izą Aktypi oraz wyprawy po malowniczej górskiej okolicy w towarzystwie niezwykłych gości. Cykl wypraw rozpocznie Piotr Pustelnik, który w sobotę (12.09) zabierze swoją grupę na Śnieżnik. Następnie, w niedzielę (13.09) Piotr Hercog zaprosi na bieg z Lądka na Trojak. W programie znalazła się również wyprawa na Cierniak (z Piotrem Pustelnikiem i Zbyszkiem Piotrowiczem) oraz Rudawiec (z Krzysztofem Wielickim).
Festiwalowy wtorek (15.09) dedykowano Jaskini Radochowskiej i pobliskiej, malowniczo położonej winiarni. Gospodarzami tych miejsc są Natalia i Zbyszek Piotrowiczowie (Zbigniew Piotrowicz przez wiele lat był dyrektorem Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju). We wtorkowym programie znalazły się liczne warsztaty i spotkania w obu obiektach. Dzień zakończy recital fortepianowy Daniela Grupy, pianisty i alpinisty, prezesa KW Zielona Góra (start o godz. 20.00, Winiarnia Radochowska).
W środę (16.09, godz. 18.00) organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem – Górska Retrospektywa Krzysztofa Zanussiego. Dzień później, w czwartek (17.09, godz. 13.45) znakomity Michał Olszański zaprasza na Godzinę prawdy z ... Na piątkowy wieczór (18.09) zaplanowano Galę Książki Górskiej Roku i Galę Kultury Górskiej oraz 50/70 i jeszcze 40. Benefis Krzysztofa Wielickiego. Festiwal zakończy niedzielna gala rozdania nagród fimowych oraz pokaz najlepszych filmów festiwalowych.
Aby móc uczestnicznyć we wszystkich wydarzeniach przeglądu należy kupić karnet – w ofercie zarówno karnety jednodniowe (od 99 zł), trzydniowe (od 129 zł), czterodniowe (od 199 zł) jak i dziesięciodniowe (od 399 zł). Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu i programu dostępne są na stronie organizatora www.festiwalgorski.pl
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej