TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Góry ponad wszystkoLądecki Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to największe wydarzenie ludzi gór i miłośników wspinaczki w Polsce. Tegoroczną 24. edycję (19-22.09) swoją obecnością zaszczycą najwybitniejsi wspinacze m.in. Krzysztof Wielicki, Dmitry Golovchenko, Alex Txikon. Festiwal uświetni ceremonia wręczenia Złotych Czekanów oraz koncert Łąki Łan.


Festiwal Górski organizowany jest w Lądku-Zdroju od 1995 roku - tradycyjnie odbywa się w przedostatnim tygodniu września. Po raz drugi najważniejsze nagrody alpinistyczne Piolet d’Or (Złote Czekany), zostaną wręczone w trakcie wydarzenia.
Znamy już decyzję jury - w tym roku kapituła zdecydowała przyznać trzy nagrody, w tym aż dwie za przejścia solowe. Jedyne nagrodzone przejście zespołowe to pokonanie słynnego „ostatniego technicznego problemu Karakorum” - siedmiotysięcznika Latok I od strony północnej. Jego autorami są Słoweńcy: Aleš Česen i Luka Stažar oraz Brytyjczyk Tom Livingstone. W przejściach solo nagrodzono: pierwsze wejście na jeden z najwyższych niezdobytych wierzchołków w Nepalu oraz pokonanie dziewiczej ściany na mało znanym siedmiotysięczniku w Karakorum Zachodnim. Niestety, obaj laureaci tegorocznych Złotych Czekanów – Austriacy David Lama i Hansjörg Auer zginęli podczas tragicznego wypadku na Howse Peak w kwietniu tego roku. W Lądku-Zdroju Złote Czekany w ich imieniu odbiorą przedstawiciele rodziny, przyjaciele i partnerzy wspinaczkowi. Obu alpinistom poświęcony będzie także wieczór wspomnieniowy, na który przybędą znamienici goście.
Warto podkreślić, że do grona alpinistów, którzy otrzymali Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich w tym roku dołączy kolejny Polak – Krzysztof Wielicki. Tym samym Polska staje się czwartym krajem (obok Włoch, Wielkiej Brytanii i USA), który może poszczycić się dwoma przedstawicielami wśród laureatów Piolet d’Or Carrière. Tegoroczna ceremonia wręczenia Złotych Czekanów odbędzie się w sobotę (21.09) w Wielkim Namiocie - w jej trakcie wystąpią zarówno laureaci tegorocznej, jak i poprzednich edycji nagrody. Spotkanie zwieńczy uhonorowanie i prezentacja Krzysztofa Wielickiego. Na zakończenie zagra zespół Łąki Łan.
Dzień wcześniej, również w Wielkim Namiocie odbędzie się spotkanie z tegorocznym laureatem Piolet d’Or Carrière, które poprowadzi znakomity dziennikarz radiowej Trójki - Michał Olszański. Również w piątek, w kinoteatrze odbędzie się ceremonia rozdania nagród w konkursie Książka Górska Roku 2019.
Na zakończenie wydarzenia, w niedzielę odbędzie się uroczyste wręczenie nagród filmowych, nagród za popularyzację kultury górskiej oraz pokaz najlepszych filmów festiwalowych. W programie festiwalu znalazły się także interaktywne warsztaty, propozycje dla najmłodszych oraz festiwalowe przedszkole. Informacje na temat karnetów oraz szczegółowy program wydarzenia na www.festiwalgorski.pl


Ewa Chalecka
Fot. R. Lotys
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej