TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Festiwal i Złote CzekanyTegoroczną 23. edycję Festiwalu Górskiego im. A. Zawady w Lądku-Zdroju (20-23.09) uświetni ceremonia wręczenia Złotych Czekanów (Piolets d’Or), a festiwal odwiedzą m.in. Krzysztof Wielecki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Elisabeth Revol.


Festiwal obfitował będzie w spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy opowiedzą o swoich największych pasjach – górach i wspinaczce. Wśród zagranicznych gwiazd na festiwalu będzie można spotkać m.in. Chrisa Boningtona, Luca Lindiča, Minę Leslie-Wujastyk, Bernardette McDonald, Ines Papert, Cory’ego Richardsa. Nie zabraknie też intrygujących prezentacji filmowych i warsztatów. Wisienką na torcie będzie ceremonia wręczenia nagród alpinistycznych.


Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi 20 września o godz. 18.00 w lądeckim Kinoteatrze (ul. Orla 7). Jeszcze tego samego dnia o godz. 21.00 w Wielkim Namiocie (część zdrojowa, obok Zdroju Wojciech) odbędzie się spotkanie poświęcone zmarłemu niedawno alpiniście Tomkowi Mackiewiczowi. Weźmie w nim udział uratowana przez polską ekipę francuska wspinaczka Elisabeth Revol oraz żona himalaisty.


W piątek (21.09) o godz. 20.30 w Wielkim Namiocie rozpocznie się spotkanie z uczestnikami wyprawy na K2, które poprowadzi Oswald Rodrigo Pereira. Wystąpią gwiazdy polskiego himalaizmu, m.in. Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Adam Bielecki. Po spotkaniu rozpocznie się dyskusja: Jak zdobyć K2?


W sobotni wieczór (22.09) o godz. 20.00 w Wielkim Namiocie rozpocznie się ceremonia wręczenia Złotych Czekanów. W tym roku nagrody otrzymają autorzy trzech przejść. Będą to Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima z Japonii, Marek Holeček oraz Zdeněk Hák z Czech, a także Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux z Francji. Spotkanie zwieńczy uhonorowanie nagrodą Piolet d’Or Carrière, Andreja Štremflelja, wybitnego słoweńskiego alpinisty, himalaisty i przewodnika górskiego, który otrzymał pierwszy Złoty Czekan w 1992 roku. Po ceremonii (o godz. 22.00) w Amfiteatrze wystąpi zespół Strachy na Lachy.


Na ostatni dzień festiwalu (23.09) zaplanowano uroczyste rozdanie nagród filmowych kultury górskiej (start godz. 17.45, Wielki Namiot). Tuż po ceremonii rozpocznie się prezentacja najlepszych filmów tegorocznego festiwalu. Szczegółowy program wydarzenia na www.festiwalgorski.pl


Złoty Czekan
To najbardziej prestiżowa nagroda alpinistyczna na świecie. Najczęściej określa się ją „Oskarem alpinizmu”. Otrzymują ją jedynie nieliczni wspinacze za wybitne osiągnięcia. Najważniejszym kryterium w przyznawaniu wyróżnienia nie jest zdobycie szczytu, ale styl w jakim zostało ono wykonane (wysokogórskie przejście o charakterze sportowym, podejmowane jako pojedyncza, ciągła próba bez zakładania obozów i lin poręczowych: minimum sprzętu, pełne zaangażowanie, odpowiedzialność wobec grupy, pasja i szacunek do gór - jak opisał ten styl Christian Trommsdorff).
Warto wspomnieć, że do tej pory nagroda była wręczana m.in. we francuskim Chamonix i włoskim Courmayeur. Nagrodę Złoty Czekan wykreowała elitarna grupa przewodników wysokogórskich Le Groupe de Haute Montagne (GHM) przy współpracy z francuskim magazynem Montagnes – jest ona przyznawana od 1992 roku.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej