TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Festiwal niespodzianekTradycyjnie w pierwszy piątek sierpnia (1.08) w Dusznikach rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Organizatorzy zapowiadają, że podczas 69. edycji wydarzenia na melomanów czeka kilka niespodzianek.


Na dziewięć dni (1-9.08) muzyka klasyczna opanuje dusznicki kurort. W Dworku Chopina wystąpią artyści, którzy zjawią się na tym najstarszym na świecie festiwalu pianistycznym po raz pierwszy, jak również tacy, którzy dali się już poznać dusznickiej publiczności, tj. Daniil Trifonov, Antonio Pompa-Baldi czy Francesco Piemontesi. Interesująco zapowiada się koncert skrzypaczki Mayuko Kamio. Wystąpią też laureaci prestiżowych konkursów pianistycznych, rozgrywanych w ostatnich miesiącach. Ciekawostką będzie koncert młodziutkiej Koreanki, skrzypaczki Soo Been Lee (14 lat), która z Zespołem Kameralnym Jana Staniendy wykona Cztery Pory Roku. Wieczorny koncert przy świecach - Nokturn, poprowadzi w tym roku profesor Irena Poniatowska. Wielkim wydarzeniem będzie z pewnością recital Leszka Możdżera. Artysta wystąpi na festiwalowej scenie 8 sierpnia o godz. 22.00. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w Biurze Organizacyjnym Festiwalu (ul. Rynek 10) oraz w Dworku Chopina. Podczas festiwalu prowadzone będą kursy pianistyczne, zorganizowane przy współpracy Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku zajęcia poprowadzą prof. Boris Petrushansky oraz prof. Ramzi Yassa.


Festiwal to także koncerty promocyjne trzech młodych pianistów, wytypowanych przez NIFC (Andrzej Gościński, Łukasz Byrdy oraz Adam Mikołaj Goździewski). Będą to przedpołudniowe recitale w Hotelu Fryderyk (ul. Wojska Polskiego 10) - 2, 8 i 9 sierpnia o godz. 11.00. Wstęp wolny.


Wzorem ubiegłego roku dusznicki festiwal zawita także do Polanicy. Koncertów Chopinowskich z udziałem Julii Marczuk i Jakuba Kuszlika będzie można wysłuchać przed Villą Polanica. Młodzi artyści występować będą od 1 do 9 sierpnia od godz. 20.00.


Mimo, że karnety na całe wydarzenie zostały już sprzedane, warto pytać o bilety na poszczególne recitale w Dworku Chopina i w siedzibie Biura Organizacyjnego Festiwalu (Rynek 10). Dodatkowo, koło Dworku ustawiony zostanie namiot z monitorami, na których transmitowane będą koncerty. Warto też nastawić odbiornik na Program II Polskiego Radia, które transmitowało będzie wybrane festiwalowe recitale (m.in. koncert inauguracyjny Antonio Pompa-Baldi, koncert Antoniego Baryshevsky’ego, Marca-Andre Hamelina, recital finałowy Ludmila Angelova). Trzy koncerty transmitowane będą na Europę w ramach współpracy z EBU. Szczegóły na www.festival.pl


Maciej Schulz


Jazzująca klasyka


W programie 69. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego z pewnością wyróżnia się koncert pianisty jazzowego Leszka Możdżera, który zaprezentuje publiczności odmienne podejście do klasyki.


Leszek Możdżer (1971)


Kompozytor, pianista jazzowy, producent muzyczny, twórca muzyki filmowej. Dyrektor artystyczny Enter Music Festival w Poznaniu. Laureat nagrody Ad Astra przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posiadacz Fryderyka i Paszportu Polityki. Wielokrotnie nagradzany w plebiscytach i konkursach muzycznych. Współpracował z takimi wykonawcami jak: David Gilmour, Zbigniew Namysłowski, Kazik Staszewski, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Pat Metheny, Anna Maria Jopek, Andrzej Olejniczak. W 2012 roku został pierwszym Polakiem, wybranym na przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej