TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Roztańczony jubilatPrzed nami 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej (7-14.07) w Lądku-Zdroju. Podczas jubileuszu zaprezentuje się wielu ciekawych artystów, w tym Węgierska Akademia Tańca.


Pierwsza edycja Lądeckiego Lata Baletowego – bo pod taką nazwą przez lata funkcjonował lądecki festiwal - odbyła się w 1999 r. i trwała miesiąc. Inicjatorem wydarzenia był Sławomir Pietras – ówczesny dyrektor Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu. To on dbał, aby tancerze, występujący na deskach poznańskiego teatru jak najczęściej odwiedzali lądecki kurort i prezentowali tu swoje spektakle na plenerowej, letniej scenie.


Obecnie festiwal nie opiera się jedynie na balecie lecz na tańcu w szerokim i wielowymiarowym znaczeniu. W 2015 r. po śmierci wieloletniego gościa festiwalu, wybitnej primabaleriny Olgi Sawickiej zmieniono nazwę wydarzenia na Międzynarodowy Festiwal Tańca im. O. Sawickiej. Dyrektorem przedsięwzięcia jest Karolina Sierakowska-Dawidowicz. Na program festiwalu składają się warsztaty z ponad 40 technik tanecznych (m.in. latino jazz, show dance, African dance, Samba, Broadway Jazz, taniec współczesny, tanic klasyczny, Jackson style, flamenco, salsa, taniec brzucha, taniec irlandzki czy indyjski), wieczorne spektakle teatrów tańca z całego świata, interesujące prelekcje, noce z tańcem, spotkania z artystami oraz wystawy tematyczne.


Koncert finałowy - Lądek Miastem Tancerzy to efekt tygodniowej pracy warsztatowej festiwalowych instruktorów z uczestnikami zajęć.


Tegoroczny festiwal rozpocznie się w sobotę 7 lipca (Amfiteatr, ul. Orla 7). Warsztaty taneczne potrwają od 8 do 13 lipca, a koncert finałowy odbędzie się 14 lipca.


Ewa Chalecka


Program w skrócie
• 7.07., godz. 19.00, Pensjonat Kalina, ul. Parkowa 25 - wernisaż wystawy Lądek Miastem Tancerzy.
• 8.07., godz. 19.00, Aleja Modrzewiowa - wernisaż wystawy pt. Olga Sawicka – królowa polskiego baletu.
• 9.07., godz. 21.30, Amfiteatr - pierwszy pokaz cyklu etiud tanecznych w wykonaniu Węgierskiego Teatru Tańca.
• 10.07., godz. 21.30, Amfiteatr - cykl etiud tanecznych w wykonaniu Czech Dance Company Union Igor Vejsada.
• 11.07., godz. 21.30, Amfiteatr - widowisko baletowe Młody Duch Tańca.
• 12.07., godz. 21.30, Amfiteatr - występ artystów Teatru Wielkiego w Łodzi, Polskiego Baletu Narodowego, Maya Orchin Dance Company z USA oraz laureatów 10. Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych Bytom 2018 z Polski, Słowacji i Węgier.
• 13.07., godz. 21.30, Amfiteatr - słowacka grupa Divadlo Studio Tańca zaprezentuje spektakl
Pasterka Wilków.
• 14.07., godz. 20.00, Amfiteatr - finałowy koncert pt. Lądek Miastem Tancerzy.
Szczegółowy program na www.festiwaltanca.ladek.pl
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej