TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Dzień zakochanychCzternastego lutego w Austrii młode pary obdarowuje się kwiatami i pieniędzmi na tzw. dobry początek. Zakochani Anglicy ofiarowują sobie kartonowe serca z wizerunkami Romea i Julii, Hiszpanie chętnie celebrują święto miłości w luksusowych SPA, a Australijczycy w restauracjach, nad półmiskiem owoców morza. Japończycy wysyłają swoim sympatiom czekoladki, a Amerykanie miłosne kartki lub e-maile.

W Polsce, choć od stuleci dniami zakochanych i oczekujących na wielką miłość były: magiczna noc Kupały oraz Andrzejki, już od ponad dekady hucznie celebrujemy także dzień św. Walentego.

Geneza święta
Walentynki przywędrowały do nas z Anglii i Stanów Zjednoczonych, chociaż sam Święty Walenty urodził się nad Morzem Śródziemnym, w pięknych i romantycznych Włoszech. Jak głosi legenda, biskup Terni - Walenty przeciwstawił się dekretowi cesarza Klaudiusza II, zakazującemu udzielania ślubów zbyt młodym mężczyznom (zdaniem władcy kawalerowie chętniej wstępowali do wojska i byli lepszymi żołnierzami). Za złamanie zakazu, właśnie 14 lutego, duchowny poniósł męczeńską śmierć.

Miłosne dary
Na zachodzie Europy dzień św. Walentego obchodzono już w średniowieczu. Pierwszą walentynkę wysłał swej żonie książę Karol Orleański, uwięziony w londyńskim Tower. Piękny wiersz miłosny z 1415 roku, jaki zawierała korespondencja, do dziś podziwiać można w British Museum. Najsłynniejszym walentynkowym podarunkiem jest lukrowane na różowo jabłko, które król Henryk VIII, miłośnik kobiecych wdzięków, ofiarował Annie Boleyn w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami. Niestety wybranka królewskiego serca drogo zapłaciła za miłosne uniesienia króla - kapryśny i zmienny władca szybko skazał ją na więzienie i śmierć. Najdroższa walentynka świata trafiła do słynnej śpiewaczki Marii Callas. Była nią kartka ze szczerego złota, z sercem wysadzanym diamentami, brylantami i szmaragdami opakowana w futro z norek. Ten niezwykły dar wart był bagatela 250 tys. dolarów i pochodził od greckiego armatora Arystotelesa Onasisa.

Wspomnienie świętego
Wiele miast w Europie przyznaje się do posiadania relikwi św. Walentego. W każdym z nich zakochani obchodzą swoje święto wyjątkowo uroczyście. Do bazyliki w Terni (Włochy), noszącej imię patrona zakochanych, przybywają pary z całych Włoch, by uroczyście wymienić obietnicę miłości. W Polsce, miastami gdzie spoczęły relikwie świętego są: Lublin, Kraków i Chełmno, ale 14 lutego cała Polska równie uroczyście celebruje Dzień Zakochanych – chętnie aranżujemy romantyczne wieczory, wręczamy ukochanym czerwone róże, miłosne liściki i czekoladowe serduszka.

Pomysł na prezent
Angielskie pary obdarowywją się kartonowymi sercami z wizerunkiem Romea i Julii. W Niemczech najpopularniejsze prezenty to czerwone róże oraz czekoladowe lub piernikowe serca. Władze miejskie St. Valentin (Austria) wręczają młodym parom bon o wartości ok. 1000 euro i kwiaty dla panny młodej. We Francji Walentynki to święto narodowe. Panie obdarowuje się kwiatami i zaprasza na kolację lub do teatru. We Włoszech najpopularniejszym darem jest seksowna bielizna - koniecznie w kolorze czerwieni. Hiszpańskie panie dostają sprzęt AGD, a panowie gadżety komputerowe, audio-video i gry. W Japonii to panie obdarowują panów pysznymi czekoladkami. Natomiast mieszkańcy USA wysyłają mnóstwo walentynkowych kart oraz e-maili, każdemu kogo darzą sympatią.


Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej