TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Celebruj kobiecośćKobiecość w naszej kulturze symbolizuje pomyślność i urodzaj, dlatego święta dedykowane paniom celebrowano niezwykle hucznie. O tym, że Międzynarodowy Dzień Kobiet wraca do łask, świadczą wydarzenia przygotowane przez region z tej okazji (6-10. 03).


W czasach nowożytnych najstarsze wzmianki o święcie kobiet pochodzą z Francji. W 1824 roku praczki z Bonn-Beuel uroczyście obchodziły święto tańcząc, śpiewając i odwiedzając gospody. Jednak geneza obchodów współczesnego święta związana jest z XIX-wieczną walką o równouprawnienie kobiet. W Stanach Zjednoczonych święto po raz pierwszy obchodzone było 20 lutego 1908 roku. Tego dnia aktywistki walczące o prawa kobiet rozpoczęły wielkie demonstracje. Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin. Pierwotnie, w Europie święto obchodzono jedynie w Austrii, Niemczech, Danii i Szwajcarii - do tego w różnych terminach. W 1917 roku w Sankt Petersburgu masowo zastrajkowały robotnice, strajk krwawo stłumiono, a na pamiątkę ofiar 8 marca stał się świętem. Po objęciu władzy przez bolszewików Międzynarodowy Dzień Kobiet zyskał w Rosji status oficjalny. W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. W tym dniu kobiety otrzymywały od panów drobne upominki. W PRL-u święto zawitało także do zakładów pracy. Panie obdarowywano kwiatami - najczęściej goździkami oraz trudno dostępnymi w tym czasie upominkami (mydłem, kawą lub rajstopami). Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały definitywnie zlikwidowane w 1993 roku, przez premier Hannę Suchocką, chociaż w ostatnich latach święto wraca do łask.


Kłodzko (10.03)
W stolicy powiatu można będzie uczcić święto kobiet wybrając się np. na koncert Jazz Movie w wykonaniu Szkoły Artystycznej Open Vocal. Występ rozpocznie się o godz. o 17.00 w kawiarni Nota Bene (pl. Jagiełły 1). W programie znajdą się zarówno standardy jazzowe, jak i utwory pochodzące z wielkich produkcji filmowych. Wstęp wolny.


Stronie (6.03)
W niedzielę o godz. 16.00 miasto zaprasza do kaplicy św. Onufrego na koncert muzyki dawnej dedykowany paniom. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Onufriada. Wstęp wolny.


Polanica (8.03)
Polanica zaprasza do Teatru Zdrojowego (godz. 10.00-18.00) na Kobietovnię, czyli wyprawę do damskiego świata. Panie będą mogły poddać się profesjonalnej stylizacji i wziąć udział w sesji zdjęciowej (obowiązują zapisy). O godz. 19.00 odbędzie się słodki wieczór filmowy, czyli projekcja filmów Karmel i Czekolada, połączona z konkursem. Wstęp wolny.


Duszniki (7.03)
Miasto Chopina uczci Dzień Kobiet muzycznie. O godz. 16.00 w Dworku Chopina wystąpią uczniowie Ogniska Muzycznego w Kłodzku. Zagrają utwory wielkich mistrzów oraz perełki muzyki fortepianowej. Oprócz muzyki widownia usłyszy również poezję. W koncercie weźmie udział Kłodzka Orkiestra Symfoniczna LO-98 pod dyrekcją Władysława Zakrzewskiego. Wstęp wolny.


Międzylesie (6.03)
Już w niedzielę miasto zaprasza panie z osobami towarzyszącymi na koncert w wykonaniu grupy Kacz Team. Występ rozpocznie się o godz. 16.00 w sali widowiskowej MGOK (pl. Wolności 15). Wstęp wolny.


Lądek (10.03)
Miasto zaprasza na koncert z okazji Dnia Kobiet w czwartek. Występ rozpocznie się o godz. 16.00 w budynku CKiR-u (pl. Staromłyński 5). Wstęp wolny.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

27 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Walerian, Wirgiliusz, Maksymilian, Franciszek, Ksenia

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej