TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Dzień KobietZiemia Kłodzka przygotowała dla pań wiele różnorodnych atrakcji: koncerty tria Cugowski-Gołąb-Owczarz, interesującą wystawę i nietuzinkowy spektakl.


W starożytności na marcowych Matronaliach Rzymianki otrzymywały od mężów piękne podarki. Najstarsze wzmianki o święcie w czasach nowożytnych pochodzą natomiast z Francji - w XIX w., praczki z Bonn-Beuel obchodziły Dzień Kobiet tańcząc, śpiewając i odwiedzając gospody. Współczesna geneza święta ma ścisły związek z XIX-wieczną walką o równouprawnienie kobiet. W 1857 roku, panie zatrudnione w nowojorskiej przędzalni bawełny rozpoczęły strajk, domagając się krótszego dnia pracy i wynagrodzenia równego z mężczyznami. W Europie Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin - został on zatwierdzony uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w 1910 roku. Ósmego marca 1913 r. wbrew zakazowi policji, zastrajkowały kobiety w Rosji. Kilka lat później, w 1917 r. w Sankt Petersburgu, masowo zastrajkowały robotnice. Strajk krwawo stłumiono, a na pamiątkę ofiar 8 marca stał się świętem narodowym.


Dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach. Włoszki celebrują go w restauracjach i nocnych klubach, a symbolem tego dnia jest mimoza. W Rosji i na Ukrainie święto jest dniem wolnym od pracy - oprócz bukietu kwiatów i bombonierki, panie w tym dniu mogą liczyć na złoty pierścionek lub nową lodówkę.


Nowa Ruda (7.03)


W przeddzień Święta Kobiet przed noworudzką publicznością wystąpi trio Cugowski-Gołąb-Owczarz. Koncert odbędzie się w Restauracji Rycerskiej w siedzibie MOK (ul. Strzelecka 2a), o godz. 19.00. Bilet wstępu 20 zł.


Kłodzko (8-9.03)


W sobotę (8.03) o godz. 17.00 w budynku KCKSiR (pl. Jagiełły 1) odbędzie się wernisaż wystawy pt. Na szczęście jestem kobietą oraz koncert trio Cugowski-Gołąb-Owczarz (godz. 18.00). Wstęp wolny. Nazajutrz (9.03) o godz. 18.00 Scena Miejska (pl. Jagiełły 1) zaprezentuje publiczności spektakl ME/ST Teatr Warszawa Dolne Partie - musical intymny. Sztuka w reż. Sz. Trukiewicza skierowana jest zarówno do pań, jak i panów. Piosenki o intymności w rytmie rock and rolla czy hip-hopu prezentowane przez młode aktorki, rozbawią widownię do łez. Pełna energii sztuka zebrała świetne recenzje (m.in. Gazety Wyborczej i Polityki). Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.


Ofertę specjalną na Dzień Kobiet przygotowała również Galeria Twierdza Kłodzko. W sobotę (8.03, od 11.00 do 16.00) w centrum handlowym pojawi się Miasteczko Medyczne. W programie m.in. bezpłatne porady lekarzy specjalistów, kosmetologa Centrum Estetyki, prezentacja oferty uzdrowiskowej oraz SPA. Każda uczestniczka otrzyma w pięknie zapakowanym pudełeczku ziarenko niezapominajki.


Międzylesie (8.03)


W Dniu Kobiet miasto zaprasza wszystkie panie oraz panów na pogaduchy, śpiewanie i miłe spędzenie czasu z zespołem Międzylesianie. Mile widziane stroje rodem z lat 70-tych XX wieku. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w sali MGOK (pl. Wolności 15).


Duszniki (7-9.03)


Hotel Fryderyk przygotował coś na Dzień Kobiet i… Dzień Mężczyzn. W weekendowym pakiecie m.in. specjalna oferta restauracji oraz kameralnej strefy wellness. Dziewiątego marca w hotelu odbędą się Okolicznościowe Drzwi Otwarte (w programie m.in.: wesele od A do Z, degustacje, porady konsultantek ślubnych, porady florystki). Szczegóły na www.fryderyk.com.pl


Kudowa (7-9.03)


Hotel Verde Montana zaprasza wszystkie panie na Aktywny Dzień Kobiet – pakiet, dzięki któremu w mig złapiemy wiosenną formę (m.in. aqua aerobic, zumba i zajęcia fitness). Szczegóły na www.verdemontana.pl
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej