TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Bieguny gwiazdOlga Tokarczuk, Marian Opania, Piotr Rogucki i wielu innych artystów – oto goście specjalni 5. Noworudzkich Biegunów Kultury (8-12.07).


Noworudzkie Bieguny Kultury nawiązują do tradycji Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych, który odbywał się w mieście w latach 70. XX wieku. W ubiegłym roku przekształciły się w imprezę muzyczno-aktorską i w takim klimacie utrzymane będą i tym razem. Noworudzki Rynek zaprasza.


Impreza rozpocznie się w środę 8 lipca czeską inwazją na miasto. W ramach programu Czesi w Nowej Rudzie wystąpią: Dechovka, Orkiestra Górnicza, Chvile, Crossband oraz Country Sisters. Wyświetlane będą również produkcje czeskiej kinematografii.


Czwartek 9 lipca to Noworudzkie spotkania z literaturą. Można też będzie wziąć udział w grze miejskiej W oku tygrysa. Na scenie pojawią się: wałbrzyska poetka Joanna Bator, poeta i eseista Janusz Rudnicki, poeta i prozaik Mariusz Grzebalski, dziennikarz Programu III Polskiego Radia Michał Nogaś i profesor Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów) Julian Gembalski. Gwiazdą wieczoru będzie pisarka Olga Tokarczuk, która poprowadzi wieczór wraz z noworudzkim poetą Karolem Maliszewskim.


Piątek 10 lipca dedykowany będzie miłośnikom kina – tego dnia odbędzie się Noworudzki Filmowy Zawrót Głowy, czyli spotkanie z gwiazdą filmu. W tym roku będzie to Marian Opania. Nie zabraknie także muzyki w wykonaniu zespołu Bieguni i maratonu kina plenerowego.


Sobota (11.07) upłynie pod hasłem Muzyka Kultur. Wystąpią: kapela góralska Harnaś z Radkowa, wałbrzyski zespół DaGda – The Green Irish Team, Klezmerado z Wałbrzycha, cygańska grupa Dromenca oraz duet Sarius & DJ HWR.


Ostatni dzień Biegunów Kultury to tzw. Stacja Końcowa. Pojawią się na niej skrzypaczka Karolina Matuszkiewicz, aktorka Martyna Witowska i zespół Cipiersi (Nowa Ruda). Gwiazdami wieczoru będą Janek Samołyk i Piotr Rogucki.


Goście festiwalu:


Olga Tokarczuk – wybitna pisarka, eseistka, poetka, laureatka Nagrody Literackiej Nike. Związana z Nową Rudą. Swój dom w Krajanowie przeznaczyła na Dom Pracy Twórczej. W dniach 8-11.07 pisarka zagości na festiwalu Bieguny Kultury.


* 08.07, godz.18.30, Ludwikowice, Muzeum Ziemi Sowiogórskiej - spotkanie autorskie Olgi Tokarczuk i Joanny Bator, prowadzi Karol Maliszewski. Po spotkaniu koncert grupy Korjen.


* 09.07, godz. 18.00, Nowa Ruda, Dwór Górny, – Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Janusz Rudnicki, Michał Nogaś.


* 10.07, godz. 16.00, Dom Pracy Twórczej w Krajanowie 20, rozmowa z Michałem Nogasiem prowadzona przez Olgę Tokarczuk. Po spotkaniu koncert w wykonaniu Aidy Mujacic, Svetlany Sarkisjanowej, Ewy Żurakowskiej.


* 11.07, godz.19.00, Dom Pracy Twórczej w Krajanowie – rozmowa Olgi Tokarczuk z Januszem Rudnickim o byciu Dolnoślązakiem, pisaniu... Wejście na wszystkie spotkania z Olgą Tokarczuk za zaproszeniami.


Piotr Rogucki – wokalista, autor tekstów, aktor. Urodził się w Łodzi. Karierę rozpoczął od wykonywania własnych piosenek na festiwalach i przeglądach muzycznych. W 2001 r. zdobył II nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 2004 r. wraz z zespołem Coma otrzymał Grand Prix, nagrodę Agnieszki Osieckiej i wyróżnienie na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 2014 r. wystąpił gościnnie na polskiej wersji płyty Hydra zespołu Within Temptation. Juror programu Must Be the Music.


fot. A. Pabijanek
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej