TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Biegówki na start.Ziemia Kłodzka to mekka dla amatorów nart biegowych. Kusi nie tylko liczba i różnorodność tras, ale i piękne pejzaże, bogata baza gastronomiczno-noclegowa oraz atrakcyjne ceny.


Masyw Śnieżnikai Góry Bystrzyckie
Do dyspozycji mamy tu ponad 210 km oznakowanych i dobrze utrzymanych tras narciarstwa biegowego (Spalona, Lasówka w Górach Bystrzyckich oraz Orlickie Záhoří w Górach Orlickich). Bogata baza gastronomiczno-noclegowa oraz stosunkowo niewielki ruch turystycznyto dodatkowe atuty regionu. Idealnym miejscem spędzania czasu na nartach jest Spalona, która dysponuje ratrakowanymi trasami biegowymi wokół szczytu Jagodna (977 m n.p.m.). Największą popularnością cieszy się czarny szlak narciarski o długości 12 km, z którego mogą korzystać zarówno osoby stawiające pierwsze kroki na nartach jak i zawodowcy. Dodatkowo można poruszać się szlakiem czerwonym o długości 4 km oraz szlakiem zielonym o długości 5 km. Szlak niebieski o długości 6,5 km prowadzi ze Spalonej do przejścia granicznego Mostowice-Orlické Záhoří, gdzie wpina się w system tras narciarskich w Górach Orlickich. Z Bedřichovki - przez most na rzece Orlica - można przedostać się ponownie na stronę polską, a na wysokości kościoła pw. św. Antoniego w Lasówce warto odwiedzić stadion narciarski, z którego rozpościera się przepiękny widok na Góry Orlickie. Tutaj również wytyczony został szlak narciarski o długości 12 km, wokół szczytu Kłobuk (814 m n.p.m.).


Szczegółowe mapki tras oraz informacje na temat organizowanych naterenie Gór Orlickich i Bystrzyckich biegów narciarskich dostępne są na www.bystrzycaklodzka.pl oraz w Wydziale Promocji i Sportu UMiG w Bystrzycy Kłodzkiej (tel. 74 8117675lub 601622153).


Jamrozowa Polana (Duszniki)
Cztery z 15 km tras zlokalizowanych na Jamrozowej Polanie zostały kilka lat temu zmodernizowane. Są poszerzone, wyposażone w system sztucznego naśnieżania i oświetlone, dzięki czemu z tras można korzystać nawet po zmroku. NaJamrozowej można również wypożyczyć sprzęt narciarski oraz skorzystać z oferty gastronomicznej. Tutejsze trasy należą do jednych z najciekawszych w Europie - bardzo chętnie trenują tu sportowcy uczestniczący w zawodach Pucharu Świata z Weroniką Nowakowską na czele.


Zieleniec (Duszniki)
Ciekawie prezentują się trasy biegowe w Zieleńcu. Można dostać sięna nie od parkingu przy kamieniu Rubascha (wjazd do Zieleńca odstrony drogi K8) lub wjeżdżajac na grzbiet Gór Orlickich jednym z kilku wyciągów krzesełkowych. Pętele o długości od 3,5 do 14 km są bardzo malownicze. Można nimi dobiec m.in. do schroniska Masarykova Chata. Dobrą wiadomością dla zapalonych biegaczy jest fakt, że zielenieckie trasy włączone są do sieci polsko-czeskiego projektu, składającego się z ponad 200 km szlaków po obu stronach granicy.


Stronie
Po polskiej stronie Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika przygotowanych zostało 68 km oznakowanych szlaków. Trasy (kolor czarno-pomarańczowy) startują w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej. Szlak ma charakter liniowy (poza pętlą Biały Spław w Bielicach oraz pętlą góry Młyńsko w Kletnie). W tzw. worku bialskim w Bielicach szlak łączy się natomiast ze szlakami-pętlami czeskiego ośrodka narciarskiego Snowpark Paprsek (www.paprsek.net), a na Przełęczy Puchacza ze szlakiem czeskiego ośrodka narciarskiego Sněžník Dolní Morava (www.dolnimorava.cz). Szczegółowe informacje o trasach na www.stronie.pl


Styczniowe wydarzenia:


Sienna (23.01) - Strońska Żmija
Zawody biegowe przez Żmijowiec zakończone konkursem na najlepsze zygzaki w strojach narciarskich. Rejestracja uczestników od godz. 9.00. Organizator zapewnia przewodników, gorący posiłek w schronisku oraz nagrody. Szczegóły na www.cetik.stronie.pl


Spalona (17.01) - Międzynarodowy Dzień Śniegu na nartach biegowych.
W programie: warsztaty, konkursy i dużo dobrej zabawy. Początek o godz. 10.00. 


Duszniki (24.01) - Salomon Nordic Sunday.
To największy w Polsce cykl zawodów dla amatorów narciarstwa biegowego z Polski, Czech, Niemiec, Rosji. Startują w nim zarówno ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biegówkami, jak i kadrowicze w narciarstwie biegowym. Wydarzenie ma na celu promocję narciarstwa biegowego.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej