TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Bieg po złotoChcesz zdobyć sztabkę złota, to sobie ją wybiegaj. 25 października w Złotym Stoku po raz piąty odbędzie się wyjątkowy Bieg po Zoto. Już dwukrotnie zawody te (w 2012 i 2013 roku) zostały wyróżnione tytułem Złotej Kozicy czyli Certyfikatem na Najlepszy Bieg Górski w Polsce. Nagroda ta przyznawana jest przez samych uczestników biegów, oceniających przygotowanie imprezy.


Bieg rozgrywany jest na terenie Kopalni Złota – jednej z atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku, która należy do nieformalnego stowarzyszenia Turystyczna Trzynastka. W pewnych jego odcinkach uczestnicy biegną pod ziemią, przez stare sztolnie i wyrobiska. Jest to niezwykle trudne nie tylko z powodu niskiego stropu, ale i torów podziemnej kolejki. Dodatkowo do pokonania zawodnicy mają podziemne schody prowadzące z niższego pozimu sztolni na wyższy (ponad 30 metrów podchodzenia). W ten nietypowy sposób Kopalnia Złota stara się promowac cały region. Co zresztą udaje się z sukcesem. W zeszłych edycjach, poza naszymi rodakami z całego kraju, uczestniczyli biegacze z Ukrainy, Niemiac, Bialorusi i Czech. Łącznie trasa biegu liczy około 5 km, oprócz Kopalni Złota przebiega ona przez malownicze tereny okalające Złoty Stok. Powierzchniowa część trasy również jest bardzo wymagająca. Znajdują się na niej strome podbiegi, które czasami wymuszają na części uczestników użycie rąk do pomocy. - Tak nietypowy profil trasy sprawia, że BIEG PO ZŁOTO to wyzwanie łączące elementy biegu górskiego, przełajowego i podziemnego! Ze względu na wyjątkową atrakcyjność zawody przeznaczone są nie tylko dla wytrawnych biegaczy, ale także dla amatorów biegania i aktywnego wypoczynku – mówi Ryszard Topola, rzecznik nieformalnego Stowarzyszenia Turystyczna Trzynastka. Jak w prawdziwym Biegu po Złoto przystało nagrodą jest złoto. Za zajęcie od 1 do 3 miejsca w kategoriach Open dla kobiet i mężczyzn Mennica Wrocławska ufundowała nagrody w postaci prawdziwych sztabek złota. Za pierwsze miejsce sztabka o wadze 5 g. drugie 2 g. a trzecie 1 gram. Wszytskie sztabki są najwyższej jakości (próba 999,9) potwierdzonej Certyfikatem Autentyczności.


Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

1 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej