TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
MacauByłem w drodze już dość długo. Zacząłem w Sylwestra od Indii, potem przyszła kolej na Azję Południwo-Wschodnią i Wietnam. Następnie autostopem zwiedziłem Japonię, amotocyklem Chiny. Miesiąc spędziłem w Pekinie u przemiłej rodziny Francuzów poznanych w 2003 roku w Nepalu. Zbliżała się pora deszczowa. Miałem już dość Pekinu i Chin generalnie. Mail do maila zgadałem się z czwórką przyjaciół - umówiliśmy się na spotkanie w Bangkoku na początku września. No ale trzeba było tam jakoś dojechać. Lądem? Nie... Na szczęście airasia.com zaoferowała super tanie bilety na trasie Pekin - Kanton - Bangkok. Przyjrzałem się dokładnie mapie - Kanton odstraszał mnie trochę (parę miesięcy temu zgubiłem się w nim na motorze). Lecz tuż niedaleko znajdowała się niewielka enklawa, dawna portugalska kolonia - Macau.


Macau zaskoczyło mnie kompletnie. Rewelacyjnie miejsce, czuć tu historię, widać, że rzeczy mają swoje miejsce - duchy przeszłości, pirackie skarby zakopane pod ziemią, portugalskie księżniczki, niewolnicy z Afryki, starzy Chińczycy, mieszanka ras, kultur i języków. Jest coś. To nieokreślone COŚ – czego tak bardzobrakowało mi w Pekinie, do którego chyba już nie pojadę. Uwielbiam miasta molochy, betonowe dżungle, ale Pekin był jakiś niedorzeczny. Chińczycy chyba wszystko źle robią i jeszcze się na tym przejadą. A może się nie znam? Nie widzę? Jestem zbyt głupi na chińską mentalność.


W samolocie do Guangzhou zasnąłem od razu. Jakieś turbulencje, nic nie pamiętam właściwie. Z lotniska szybko przedostałem się do centrum a tam miałem tylko 20 minut aby przeskoczyć do autobusu jadącego do Macau. W tym autobusie też spałem jak zabity. Nieprzytomny wysiadłem na granicy. Jakieś nienormalne tłumy ludzi.Tysiące. Kolejka do odprawy chińskiej (każdy paszport dokład-nie zlustrowany, więc musiało to trwać). Potem pięć minut na granicy w Macau.


Mieszkam w najbardziej niesamowitym hotelu jaki widziałem w ostatnich trzech miesiącach. Totalny oldschool, 7 euro (taniej już się nie dało), stary dom, odrapane ściany, głuchy chiński recepcjonista, genialny widok na zniszczoną dzielnicę.


W mieście nie panowało jeszcze szaleństwo hazardowe - wielkie kasyna były w budowie. Miejsce sprawiało wrażenie sennej dziury, o której wszyscy zapomnieli.


bartpogoda.net


Macau


Aż do 1999 roku portugalska kolonia (najstarsza kolonia europejska na terenie Chin), oddana w ręce Chińczyków ale wciąż zachowująca dość dużą autonomię (przynajmniej do 2049 roku wg. umowy). To jeden z najbogatszych rejonów świata - choć oceniając na pierwszy rzut oka stare zniszczone miasto, nie brałem tego pod uwagę. Zgodnie z polityką „jeden kraj, dwa systemy”, rząd Chin odpowiada za obronę Makau i sprawy zagraniczne. Terytorium posiada natomiast odrębny system prawny, administracyjny, gospodarczy i monetarny, prowadzi osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję oraz samo-dzielnie wyznacza delegatów na międzynarodowe wydarzenia i do organizacji międzynarodowych.


Makau jest najgęściej zaludnionym obszarem na świecie (18380 osób na kilometr kwadratowy w 2009 roku) - 95% populacji stanowią tam Chińczycy; kolejne 2% to ludność pochodzenia portugalskiego i/lub chińsko-portugalskiego.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej