TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Ameryka Południowa cz.I - Paragwaj i ArgentynaKoleś o twarzy Zapasiewicza ostro gestykulował, klepiąc w ramię siedzącego na plastikowym krześle metysa-rasistę. - Widzisz, widzisz - nie tylko u nas jest kryzys, wszędzie, wszędzie - zapiał tryumfalnie. Od pół godziny rozmawiałem z dwoma kolesiami w barze koło przystanku autobusowego. Czekałem na transport do Posadas w Argentynie. Musiałem się mocno skupić, aby zrozumieć ich dialekt (hiszpański zmieszany z Guarani). Metys-faszysta był właścicielem baru, w którym właśnie spijałem kawę. - Te czarnuchy zaleją cały świat - zawyrokował metys. Nie wiem o co mu właściwie chodziło. Jeszcze nie widziałem żadnego Afro-Paragwajczyka. Potem potoczyła się gadka na temat sytuacji politycznej i ekonomicznej w Polsce. - Eres komunista? - zapytał metys-faszysta. Na szczęście wkrótce nadjechał autobus. Wbito mi wizę na 30 dni i po chwili znalazłem się w centrum Posadas.


Miła niespodzianka w banku. Pomimo że VISA nie działała (dopiero od 1 następnego miesiąca), ale Maestro mogłem wykorzystywać do woli. Na dworcu zadzwoniłem do Caroliny. Poznałem ją kiedy szukała swoich polskich korzeni. Dojechałem do Corrientes. Na dworcu czekała na mnie brygada. Zapakowaliśmy się do Cytryny - starego francuskiego złoma z zepsutymi drzwiami. Carolina i jej dwie przyjaciółki. Impreza, miasto, znów znalazłem się w nowej rzeczywistości.


Mate. Ulice Paragwaju i północnej Argentyny wyglądają jak siedlisko opiumistów. Wszyscy chodzą z kubeczkami z wystającą metalową rurką. To mate. Pija się ją wszędzie. Zaparzają, posypują zieloną podobną do herbaty zasypką, podlewają gorąca wodą z termosu. Nie jedzą, nie śpią, nie kopulują. Piją mate. Non stop. Są uzależnieni. Brak mate w sklepach spowodowałby kolejną wojnę domową. Mate to napój odziedziczony po Guarani. Ponoć zawiera witaminy A, C, E, B1, B2 i tysiące innych piorących mózg substancji. Czytam ulotkę propagującą mate. Według niej mate oczyszcza krew, poprawia funkcjonowanie organizmu, wpływa na wygląd włosów, nie daje spać, pozwala pracować bez wytchnienia (narzędzie w rękach obrzydliwych kapitalistów), jest substytutem kawy. Pytam Carolinę jak sobie poradzi bez mate, kiedy wyjedzie gdzieś, np. na miesiąc. Milczy. I po chwili z radością oznajmia: Reserva! :) Taaa... 5 kilo mate w plecaku. Niezbędne. Mate kupuje się w worach (jak cukier, czy sól) po 0,80 peso. Worek wystarcza na tydzień. Statystycznie każdy mieszkaniec konsumuje 52 kg mate rocznie.


A oto przepis na mate:
Wsypać mate z torby do kubka. Zalać gorącą wodą do końca (będąc na ulicy, użyć termosu). Odczekać.
Siorbać, aż liście wyschną. Dolać wody. Siorbać. I tak dalej.
Potem wsypać nową działkę.
W telewizji Natalia Oreiro (dla niewtajemniczonych – gwiazda serialu Zbuntowany Anioł). Ona też siorbie mate. Dlatego jest taka ponętna.


Boskie Buenos. Boskie jest tylko w piosence. Region pomiędzy rzeką Parana a rzeką Urugway nazywany jest Mezopotamią. Tak, tak... Buenos Aires stało się Babilonem dla wielu ludzi. Włosi, Hiszpanie, znienawidzeni tu Anglicy, Żydzi, Niemcy, Polacy i inni. Tłum na ulicach. Miasto nie różni się za wiele od miast europejskiego południa. Znalazłem hotel za 12 dolarów ze śniadaniem. Taniocha - jak na ceny w Buenos. Wszystko jest koszmarnie drogie (drożej niż w USA), muszę się żywić w zapadłych dziurach, fast foodach i wsuwać tanie mandarynki sprzedawane na ulicznych straganach.


Argentyna. Junta, generałowie zastępujący generałów. Wyprzedaż kraju. Nienawiść do Angoli, wojna o Falklandy (parę kamieni na Atlantyku), roszczenia co do Antarktydy i Evita z twarzą Diego Maradony. Dwóch prezydentów w więzieniu. Na tym pewnie nie koniec. Tu tak jest. Najpierw siedzisz w kiciu, potem jesteś prezydentem, potem siedzisz w kiciu i znów jesteś prezydentem. Dziwny hiszpański, lodowce, wulkany, Ziemia Ognista, Patagonia. Krzyk kamienia. Jeden wielki krzyk. Wszystko mi się miesza.


 


www.bartpogoda.net
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

2 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej