TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Człowiek wielu talentówPiosenkarz, perkusista, kompozytor, rajdowiec, fotografik i dziennikarz. Człowiek orkiestra. Andrzej Dąbrowski zawita do Dusznik 17 czerwca.


Artysta urodził się w 1938 r. w Wilnie. Jest absolwentem krakowskiego liceum muzycznego oraz Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (w klasie perkusji Józefa Stojki). Początek jego kariery związany był z perkusją. Jeszcze w szkole średniej został perkusistą jazzowego trio Wojciecha Karolaka. Profesjonalny debiut nastąpił w 1958 r. na Zaduszkach Jazzowych, podczas których zagrał w trio Andrzej Kurylewicza. Jeszcze tego samego roku wystąpił na pierwszym Jazz Jamboree. Jako perkusista Andrzej Dąbrowski współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Krzysztofem Komedą, Włodzimierzem Nahornym, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, a także Urszulą Dudziak, Filharmonią Krakowską, Orkiestrą Polskiego Radia czy raperem Ten Typ Mes.
Jako wokalista zadebiutował w 1965 r., śpiewając standardy światowe, własne kompozycje oraz piosenki autorstwa popularnych kompozytorów i autorów tekstów (m.in. Maria Czubaszek, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Agnieszka Osiecka). Koncertował w wielu europejskich krajach, a także w Indiach i w USA. Występował także w duetach, m.in. z Anią Dąbrowską, Krystyną Prońko, Dorotą Miśkiewicz, Urszulą Sipińską.
Jako dziennikarz współpracował z Przekrojem, Polityką i Motorem. W latach 70. XX wieku prowadził audycje Z wokalistyką na ty oraz Trzy kwadranse jazzu w radiowej Trójce.
Przez 50 lat ścigał się w rajdach samochodowych, stając 63 razy na podium. W 1957 roku zdobył tytuł wicemistrza Polski.
Artysta nagrał w sumie 15 albumów solowych. Najpopularniejsze piosenki to: Do zakochania jeden krok, Zielono mi, Szał by night. Koncert w dusznickim Dworku Chopina rozpocznie się o godz. 20.00. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w Dworku lub na stronie www.biletyna.pl
Muzyk dwa dni wcześniej (15.06) zagra z Wojciechem Karolakiem w Polanicy. Wybitny duet wystąpi w muszli koncertowej. Początek o godz. 19.00.


Wojciech Karolak
Muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda. Urodził się w 1939 r. w Warszawie. Karierę rozpoczął w 1958 r. jako saksofonista w zespole Jazz Believers. Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Krzysztofem Komedą, Andrzejem Kurylowiczem, Grzegorzem Ciechowskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Sławomirem Wierzcholskim, Dżemem. W 1962 r. wraz z Andrzejem Dąbrowskim i Romanem Dylągiem zawiązał zespół The Karolak Trio. Jest kompozytorem muzyki do filmów (m.in. Konopielka, Filip z konopi). Jego żoną była Maria Czubaszek.
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej