TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Adwentowe jarmarki 


Zimowa, niepowtarzalna aura, pachnące wypieki i mnóstwo barwnych bibelotów to główne atrakcje bożonarodzeniowych jarmarków,których nie zabraknie na Ziemi Kłodzkiej.


 Tradycja organizowania jarmarków pochodzi z Niemiec. Te najbardziej popularne to jarmark w Norymberdze (Christkindlmarkt), otwierany przez Dzieciątko Jezus oraz drezdeński jarmark Striezelmarkt, którego nazwa wywodzi się od strucli. Stragany pojawiają się w miastach już w drugiej połowie listopada i wypełniają największe place metropolii kolorowymi budkami, światełkami, niepowtarzalnym aromatem oraz ludzkim gwarem. Zwyczaj rozstawiania bożonarodzeniowych straganów kultywują również miasta m.in. w Austrii, Czechach, Polsce. Możemy na nich odnaleźć świąteczne wyroby rzemieślnicze, bożonarodzeniowe wypieki i kulinaria, aromatyczne grzane wino oraz regionalne specjały.


Bystrzyca (16.12)


Miasto zaprasza na jarmark w trzecią niedzielę miesiąca. Plac Wolności, tuż przed ratuszem, wypełni się straganami, które otworzą swe podwoje o godz. 13.00. Wystawcy z Polski i z Czech zaprezentują na nich świąteczne wypieki, miody, bakalie oraz pierniki, a także wielki kiermasz ozdób świątecznych i rękodzieła artystycznego. Nie zabraknie ozdób choinkowych, świątecznych upominków, stroików oraz śnieżnobiałego opłatka i pachnącego sianka na stół wigilijny. W programie m.in. występy artystyczne okolicznych zespołów ludowych i kameralnych. Dla najmłodszych przygotowano konkursy i zabawy oraz specjalną skrzynkę na listy do św. Mikołaja.


Międzylesie (14.12)


Kiermasz adwentowy Międzyleska Choinka 2012 odbędzie się w piątek na miejskim Rynku. Jarmark rozpocznie się o godz. 14.30. W programie m.in. bożonarodzeniowy kiermasz ozdób i smakołyków, konkursy z nagrodami, żywa szopka oraz degustacja potraw świątecznych. O muzyczną oprawę jarmarku zadba zespół ludowy Międzylesianie. Imprezę zakończy (godz. 16.00) barwna parada na szczudłach w wykonaniu artystów Teatru na walizkach z Wrocławia. 


Kudowa (15-16.12)


Tu jarmark adwentowy potrwa dwa dni. Impreza rozpocznie się w Parku Zdrojowym w sobotę 15 grudnia o godz. 10.00. W programie m.in. wspólne kolędowanie mieszkańców. Gościem specjalnym kiermaszu będzie sam św. Mikołaj, który przygotował dla najmłodszych wiele świątecznych niespodzianek. Również amatorzy bożonarodzeniowych smakołyków i bibelotów mogą liczyć na udane zakupy – stragany uginać się będą pod słodkim ciężarem świątecznych specjałów.


Lądek (22.12)


Kiermasz świątecznych ozdób i pyszności odbędzie się w sobotę 22 grudnia (od godz. 10.00) na miejskim Rynku. Imprezę rozpocznie spotkanie z burmistrzem oraz otwarcie szopki i zagrody z żywymi zwierzętami. W programie m.in. występy lądeckich zespołów, konkurs na ozdobę choinkową oraz wspólne kolędowanie. Tego samego dnia, o godz. 17.00 Lądek zaprasza do części uzdrowiskowej (Kinoteatr, ul. Orla 7), gdzie wystawiony zostanie spektakl Opowieść Wigilijna Ch Dickensa w adaptacji Tomasza Pawlęgi. W spektaklu, obok aktorów Teatru Stąd, wystąpią burmistrz miasta, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole, miejscy radni i pracownicy urzędu.


Kłodzko (19-24.12)


Coroczny jarmark adwentowy w Kłodzku potrwa jak zwykle niemal cały tydzień i zakończy się tuż przed świętami. Wystawcy rozstawią swe stragany na kłodzkim rynku (Plac Chrobrego) już w środę i będą nas kusić świątecznymi aromatami aż do samej Wigilii. Na stoiskach nie zabraknie produktów ekologicznych oraz regionalnych i lokalnych specjałów, będzie też grzane wino oraz przepyszny miód pitny z tutejszych ziół i kwiatów. Dla wielbicieli ozdób i bibelotów przygotowano stragany ze stroikami świątecznymi i rękodziełem artystycznym.


Nowa Ruda (17-22.12)


Tu jarmark bożonarodzeniowy zagości przed siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Strzelecka 2a). Jego największymi atrakcjami będą: szopka z żywymi zwierzętami oraz stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi.


Polanica (8-9 i 29.12)


W uzdrowisku jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się dwukrotnie. Pierwsza tura zaplanowana została na weekend 8-9 grudnia, kiedy to w Polanicy pojawi się św. Mikołaj. Będzie też Przegląd Kolęd. Na stoiskach można będzie zakupić nie tylko znakomite jadło, ale również obrazy i wyroby ozdobione techniką decoupage. Druga odsłona jarmarku odbędzie się 29 grudnia i wprowadzi nas w karnawałowe klimaty. Szczegóły na www.polanica.pl


Srebrna Góra (16.12)


Srebrna Góra zaprasza na II Bożonarodzeniowy Jarmark Sowiogórski. Zaprezentowane zostaną na nim wyroby rękodzieła, lokalne przetwory i domowe wypieki. Czas kupującym umilą uliczni artyści, którzy wykonywać będą kolędy i pastorałki. Nie zabraknie też świątecznego grzańca i ciepłych przekąsek. Najmłodsi spotkają się ze św. Mikołajem, by osobiście wręczyć mu listy. Każde dziecko będzie też mogło własnoręcznie wykonać bombkę z naturalnego wosku. Dla chętnych zorganizowane zostaną warsztaty ceramiczne i teatralne.


                                                                                                                                                                                                      MS, ECh
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

9 grudnia 2022
Imieniny obchodzą:
Wiesław, Wiesława, Leokadia, Joanna, Natasza, Aneta

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej