TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Adwentowe jarmarki 2015Świąteczne jarmarki pełne udekorowanych stoisk, kuszą aromatycznymi wypiekamioraz barwnymi ozdobami. Radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie nie ominie miast Ziemi Kłodzkiej.


Zwyczaj organizowania bożonarodzeniowych jarmarków zapożyczyliśmy z Niemiec. Pierwszą wzmianką na ich temat może poszczycić się Drezno – tam barwne stragany pojawiły się już w 1434 roku. Do dziś najbardziej popularne jarmarki to norymberski Christkindlmarkt oraz drezdeński Striezelmarkt, którego nazwa wywodzi się od drożdżowego ciasta wypełnionego makiem i orzechami. W Niemczech kolorowe stragany z pysznościami pojawiają się już w drugiej połowie listopada i wypełniają place każdej metropolii. Największe oblężenie przeżywają wieczorami, wtedy mieszkańcy miast przychodzą na degustacje grzanego wina, pieczonych kiełbasek i ziemniaczków. Zwyczaj rozstawiania bożonarodzeniowych straganów kultywują również miasta Austrii oraz Czech.W naszej okolicy największe jarmarki zorganizowane zostały we Wrocławiu i Pradze. W Pradze jarmark obejmuje Rynek Staromiejski (startuje 29.11), natomiast Wrocław zaprasza na Rynek już od 20 listopada. Barwnych straganów nie zabraknie także na Ziemi Kłodzkiej.


Kłodzko 13.12. i 16-22.12
Już 13 grudnia w centrum handlowym odbędzie się pokaz live cooking, podczas którego pieczone będą świąteczne ciastka. Każdy będzie mógł spróbować tych słodkości. Impreza potrwa od godz. 13.00 do 17.00. Warto dodać, że 12 i 13 grudnia robiąc w galerii zakupy za minimum 100 zł otrzymamy ręcznie zdobioną bombkę choinkową.Tradycyjny jarmark adwentowy w Kłodzku potrwa cały tydzień. Wystawcy rozstawią swe stoiska na Placu Chrobrego (rynek) już w środę 16 grudnia. W ofercie nie zabraknie produktów ekologicznych i lokalnych specjałów. Pojawią się także bożonarodzeniowe stroiki, kolorowe ozdoby oraz rękodzieło artystyczne.


Lądek 17-20.12
W uzdrowisku bożonarodzeniowy jarmark, pełen świątecznych pyszności towarzyszył będzie 4 edycji Grudniówki Teatralnej. W programie prezentacje lokalne oraz propozycje zaproszonych teatrów, koncert piosenek świątecznych, kolęd i pastorałek. Grudniówka Teatralna odbędzie się w budynku Kinoteatru (ul. Orla 7). Wstęp na spektakle biletowany, szczegóły www.ckirladek.pl


Bystrzyca 19.12
Miasto zaprasza na jarmark adwentowy w sobotę na godz. 15.00 do budynku MGOK (ul. Wojska Polskiego 20). W programie prezentacje kulinarne potraw świątecznych z degustacjami i stoiska pełne rękodzieła artystycznego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. koncert duetu Ponad Chmurami. Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc pod nr 74 8110591.


Międzylesie 5.12
Kiermasz adwentowy Międzyleska Choinka rozpocznie się w sobotę 5 grudnia o godz. 11.00 na parkingu przy urzędzie miasta. W programie wydarzenia m.in. koncerty kolęd i pastorałek. Będzie też okazja do degustacji aromatycznych pierników oraz potraw kuchni wigilijnej. Aktorzy wrocławskiego Teatru na Walizkach zaprezentują zabawne animacje na szczudłach. Główną atrakcją jarmarku będzie szopka betlejemska z żywymi zwierzętami.


Ludwikowice 5.12
Tu jarmark świąteczny odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Ludwikowicach (ul. Fabryczna 2). Impreza potrwa od godz. 15.00 do 19.00. W jej ramach zaprezentowane zostaną wyroby lokalnych twórców, można będzie nabyć świąteczne smakołyki, pyszne pierogi, zdrowe miody, słodkie wypieki, a także wyroby rękodzielnicze, ozdoby świąteczne czy biżuterię.


Kudowa 12.12
Jarmark adwentowy rozpocznie się tu w drugą sobotę grudnia o godz. 10.00 w parku zdrojowym. W programie m.in. wspólne kolędowanie, konkursy a także wizyta wesołych elfów i św. Mikołaja. Na straganach nie zabraknie bożonarodzeniowych ozdób, smacznych wypieków, regionalnych produktów oraz rękodzieła artystycznego. Jarmark zakończy się o godz. 17.00.


Stronie 13.12
Tegoroczne Gminne Stoły Bożonarodzeniowe zaplanowano na drugą niedzielę grudnia (od godz. 13.00). Na świąteczny jarmark Stronie zaprasza do sali widowiskowej CETiK-u (ul. Kościuszki 18). W programie m.in. wystawy i prezentacje stołów bożonarodzeniowych, kiermasz rękodzieła artystycznego lokalnych twórców, świąteczne konkursy oraz występy muzyczne i teatralne.


Szczytna 19.12
Po raz dziewiąty Szczytna zaprasza na Adventalia. W programie imprezy znalazły się prezentacje świątecznych stoisk z łakociami, koncert kolęd i pastorałek, liczne konkursy (np. na najładniejszą kartkę świąteczną lub najsmaczniejszą kutię), parada kolędników i żywa szopka. Szczegóły na www.szczytna.pl
Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 listopada 2022
Imieniny obchodzą:
Błażej, Saturnin, Fryderyk, Margerita

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej